Share

در پی وقوع توفان و رگبار شدید در استان تهران و کرج و جاری شدن سیل در جاده چالوس و هراز، دست‌کم ۳۵ تن کشته شدند. علاوه بر این، ۵۰ خودرو نیز در سیل محور کرج – چالوس محدوده آسارا مفقود شده‌اند.

amir sereshte 4

جاده چالوس/ عکس از امیر سرشته

این در حالی است که پنج روستای ایران در محاصره سیل قرار گرفتند و شش تن نیز در روستای سیجان جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، محمدتقی ایرانی، فرماندار ویژه کرج طغیان رودخانه کرج را عامل اصلی وقوع سیل در جاده چالوس عنوان کرد. او گفت صدای درخواست کمک حادثه‌دیدگان از رودخانه خروشان به گوش می‌رسد.

فرماندار کرج بیان کرد که بسیاری از زیرساخت‌های مهم نظیر راه و شبکه آب و برق روستای سیجان جاده چالوس در اثر سیل از بین رفته است. او ادامه داد که گروه‌های امدادرسان در حال تأمین تجهیزات و آذوقه مورد نیاز برای سیل‌زدگان هستند.

محمد تقی ایرانی با اعلام «گستردگی ابعاد خسارت و فاجعه»، گفت: «متاسفانه یک طرفه بودن جاده چالوس مانع امدادرسانی به حادثه‌دیدگان شده است.»

بنابر گزارش‌ها، در جاده‌ای با گنجایش ۱۲ هزار خودرو بیش از ۱۰۰ هزار خودرو حضور دارد. مردم نیاز به کمک دارند و روستاهای جاده چالوس در محاصره سیل هستند و از سوی دیگر مسافرانی که در حال بازگشت هستند، راه امدادرسانی را بسته‌اند.

amir sereshte

جاده چالوس/ عکس از امیر سرشته

فرماندار کرج درباره نحوه امدادرسانی نیز گفت: «متأسفانه برخی از مدیرانی که عضو ستاد بحران هستند، در مرخصی هستند و مجبور شدیم نفرات دوم و سوم از این ستاد را احضار کنیم.»

خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از ابوالقاسم باقری، مدیرکل مدیریت بحران استان البرز نوشت: طغیان رودخانه همراه با حجم بالای سنگ و گل و لای باعث شده که برخی خودروها در مسیر رودخانه کاملاً از بین بروند.

به گفته این مقام مسئول، احتمال افزایش آمار کشته‌شدگان وجود دارد.

همزمان رضا اکبری، رئیس پلیس راه استان البرز خبر داد که جاده چالوس مسدود شده است.

 ۲۰ کشته در هراز، شش کشته در تهران

همچنین خبرهای تاییدنشده‌ حاکی از کشته‌شدن چندین تن به علت ریزش کوه در جاده هراز در کوه‌های امامزاده داوود است.

عیسی فرهادی، فرماندار تهران روز دوشنبه ۲۰ تیر درحاشیه نشست ستاد هماهنگی مدیریت بحران شهرستان تهران در جمع خبرنگاران گفت: طغیان رودخانه و جاری شدن سیل در منطقه کن و سولقان به کشته‌شدن دو تبعه کشور چین و پنج شهروند ایرانی منجر شده است.

به گفته فرماندار تهران در ۴۰ سال گذشته چنین سیلی در منطقه کن و سولقان سابقه نداشته است.

tehran

روز طوفانی پایتخت

او طغیان رودخانه کن و سولقان را در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه اعلام کرد و گفت: «۱۳ روستای کن و سولقان در حادثه توفان تهران متاثر از حادثه شدند و جاری شدن سه کیلومتر سیلاب تا قبل از تونل سولقان باعث قطع برق در این مناطق شده است.»

همچنین بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بخش‌های عمده‌ای از جاده هراز بر اثر سیلاب و ریزش کوه از بین رفته است.

ابوالفضل قناعتی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران به خبرگزاری فارس گفت: در جاده امامزاده داوود(هراز) به علت ریزش کوه، تعدادی از درختان شکسته و به همراه مقداری سنگ حرکت کرده و به همین جهت تعدادی از شهروندان که در این مسیر قرار گرفته‌اند جان خود را از دست داده‌اند.

قناعتی در ادامه گفت: البته این آمار هنوز قطعی نیست اما حدوداً ۲۰ نفر در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، ظاهراً در پیش‌بینی این توفان سازمان هواشناسی دوباره غافلگیر شد و عدم پیش‌بینی به موقع توفان و عدم صدور اخطاریه مبنی بر احتمال آبگرفتگی معابر و ایجاد خسارت موجب شد تا دست‌کم ۲۰ تن جان باختند.

این در حالی است که منابع دولتی تاکنون این خبر را تائید نکرده‌اند.

آخرین آمار اعلام پزشکی قانونی استان البرز و تهران

بر اساس اعلام پزشکی قانونی استان البرز و تهران، تا کنون اجساد ۱۰ کشته حادثه طوفان روز یکشنبه، ۲۸ تیرماه ۱۳۹۴ به این سازمان منتقل شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، از اجساد منتقل شده پنج متوفی مربوط به استان تهران و پنج متوفی مربوط به استان البرز است. تعداد متوفیات در حال افزایش و این ۱۰ جسد، آمار اولیه قربانیان طوفان روز گذشته هستند.

به گفته پزشکان قانونی تهران و البرز کار تشخیص هویت اجساد منتقل شده به این ادارات کل آغاز شده است.

یک کارگر چینی در بین قربانیان سیل دیروز

جنازه یکی از دو کارگر چینی پروژه پل آزادراه تهران ـ شمال که در پی  سیل دیروز ناپدید شده بودند پیدا شد.
به گفته یکی از مسئولان پروژه پل آزادراه تهران ـ شمال  روز گذشته و در پی وقوع سیل، دو کارگر چینی که مشغول استراحت در یکی از کانکس‌های مجاور رودخانه سنگان بودند، از کانکس بیرون آمده و متأسفانه جان خود را از دست دادند.

china

پیش‌بینی وزش توفان با سرعت ۵۰ کیلومتر در تهران و استان‌های همجوار

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از پیش‌بینی وزش باد شدید، باران، رگبار و رعدوبرق در پنج استان تهران، قزوین، قم، مرکزی و البرز در عصر دوشنبه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، احد وظیفه مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، از وزش باد شدید با سرعت حدود ۵۰ کیلومتر بر ساعت در بعدازظهر دوشنبه و اوایل شب سه‌شنبه در تهران خبر داد. به گفته او روز گذشته (یک‌شنبه) حداکثر سرعت وزش باد در تهران در فرودگاه مهرآباد به حدود ۷۶ کیلومتر بر ساعت رسید.

به گفته احد وظیفه عصر دوشنبه نیز احتمال وقوع چنین پدیده‌ای وجود دارد و وقوع آن در ارتفاعات شمال استان تهران شدیدتر پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور افزود برای جنوب و غرب استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب لرستان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان؛ سیلاب، آب‌گرفتگی معابر، رگبار و رعدوبرق شدید پیش‌بینی می‌شود و در فارس و کرمان نیز رگبار و رعدوبرق شدید انتظار می‌رود.

بنا بر این خبر با توجه به احتمال وزش باد شدید همراه با گردوخاک در شمال سیستان و بلوچستان، جنوب خراسان جنوبی و شرق استان کرمان، دید افقی در منطقه زابل تا حدود هزار متر کاهش می‌یابد.

Share