Share

به دنبال توافق هسته‌ای و تهیه متن «برجام»، چشم انداز بهبود روابط بین تهران و واشنگتن روشن‌تر به نظر می‌رسد. برای نخستین بار پس از قطع رابطه دیپلماتیک بین دوکشوراز اوایل دهه هشتاد میلادی، گفت‌وگوهای رسمی و پنهانی نمایندگان دو کشور، افق‌هایی جدید برای تغییرات بنیادین پدید آورده است.

usa-iran-un

امیدواری‌ها از آن روست که سیاست خارجی آمریکا در روزهای گذشته تحولات مهمی را از سرگذراند. تلاش برای عادی سازی روابط ایالات متحده با کره شمالی پس از بیش از پنج دهه تنش دیپلماتیک و از سرگیری روابط دیپلماتیک با کوبا. احتمال از سرگیری روابط دیپلماتیک بین ایران و آمریکا را بی‌پایه جلوه نمی‌داد. اما سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در روز عید فطر، تردیدهایی در مورد پایان خصومت با ایالات متحده به وجود آورده است.

رهبر ایران در سخنرانی خود به مناسبت عید فطر هشدار داد: «با وجود این مذاکرات و متنی که تهیه شده است سیاست ما در مقابل دولت مستکبر آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد . چه این متن تصویب شود چه نشود ما از حمایت دوستان خود در منطقه دست نخواهیم کشید .»

بیشتر بخوانید: خامنه‌ای: با آمریکا مذاکره دوجانبه نمی‌کنیم

پرسش‌های مهم روز این‌ها هستند:

  • با وجود امیدواری که پس از گفت و گوهای دوساله برسر پرونده اتمی برای بهبود روابط تهران- واشنگتن به وجود آمده بود و حتا هاشمی رفسنجانی نیز ابراز داشت که اکنون دولت‌های ایران و آمریکا می‌توانندوارد مرحله برقراری رسمی رابطه شوند، آیا سخنرانی عید فطر خامنه‌ای به منزله پایان این امید است؟
  • مشکل به چه برمی‌گردد؟ به اختلاف‌های درونی حکومت ایران؟ آیا خامنه‌ای بیم دارد که دلواپسان دلواپس‌تر شوند؟
  •  اگر رابطه دولت‌های ایران و آمریکا بهبود نیابد،  این خطرپدید نمی‌آید که توافق اتمی زمانی به هم بخورد و دوباره تنش شروع شود؟
  • و سرانجام در حالی که کاخ سفید متن توافق هسته‌ای را به کنگره فرستاده و متن برجام نیز روی میز شورای امنیت است آیا موضوع ختم به خیر خواهد شد؟

این پرسش‌ها را رادیو زمانه با دو کارشناس سیاسی، امیر طاهری در لندن و رسول نفیسی در واشینگتن در میان می‌گذارد:

 

Share