Share

سازمان گزارش‌گران بدون مرز می‌گوید که جیسون رضائیان، روزنامه‌نگار ایرانی‌تبار واشنگتن پست با هدف «بهره‌برداری سیاسی در جنگ قدرت» میان جناح‌های سیاسی در ایران بازداشت و زندانی شده است.

Jason-Rezaian

به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، رضائیان «قربانی ابزارانگاری برای مذاکرات دیپلماتیک» است و پس از توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی بر سر انرژی هسته‌ای، «جمهوری اسلامی ایران باید به این‌گونه بازداشت‌های خودسرانه که همسنگ گروگان‌گیری است، پایان دهد.»

جیسون رضائیان، یگانه صالحی و یک عکاس و همسر او، ۳۱ تیرماه ۱۳۹۳ / ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ دستگیر شدند. ابتدا به جز رضائیان و همسرش، دو نفر همراه آن‌ها پس از مدتی با قید وثیقه آزاد شدند و سپس یگانه صالحی مهرماه سال گذشته به قید کفالت آزاد شد اما رضائیان همچنان در زندان ماند.

او برای نخستین بار ۲۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری با وکیل خود ملاقات کرد.

گزارش‌گران بدون مرز در یکمین سالروز بازداشت رضائیان از مقامات ایران خواسته تا به «بی‌عدالتی» علیه او پایان داده و این روزنامه‌نگار را بدون قید و شرط آزاد کنند.

تا کنون ۴٠٠ هزار نفر طومار درخواست آزادی جیسون رضائیان را که از سوی گزارش‌گران بدون مرز نیز حمایت می‌شود، امضا کرده‌اند.

ده‌ها چهره برجسته روزنامه‌نگاری مانند آندرسون کوپر، کریستیان آمانپور،مارتین بارون، جون هوگ رئیس نشنال کلوپ پرس، کریستف دولوار دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز، نیز طی نامه‌ای به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خواهان آزادی فوری خبرنگار واشنگتن پست شده‌اند.

مسئول دفتر سخنگوی قوه قضائیه ایران پیش‌تر اتهامات خبرنگار واشنگتن‌ پست را «جاسوسی به نفع دولت متخاصم آمریکا و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان کرده بود.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، مسئولیت رسیدگی به پرونده جیسون رضائیان را بر عهده دارد و تاکنون نیز سه جلسه دادگاه او در پنجم و ۱۸ خرداد و ۲۲ تیر امسال برگزار شده است.

Share