Share

پرویز کردوانی که از او به عنوان «پدر علم کویرشناسی ایران» یاد می‌شود در خصوص برداشت‌های بی‌رویه آب از ذخایر زیرزمینی هشدار داده و افزوده که این برداشت‌ها می‌تواند به نشست زمین و خطوط حمل و نقل منجر شود.

Water Well2

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کردوانی گفته در برخی از دشت‌ها مانند دشت تهران جاده‌ها در حال فرونشست است.

او افزوده نگران خطوط ریلی است که «در نشست زمین کمر بشکند و حوادث ناگوار به دنبال بیاورد.»

به گفته سازمان حفاظت محیط زیست ایران زمین‌های جنوب تهران ۹۰ برابر بیش از حد استانداردهای اروپایی دچار فرونشست شده‌اند.

پرویز کردوانی همچنین از «زلزله، رواج بیماری‌های پوستی، خشکی تالاب‌ها و دریاچه‌ها» به عنوان پیامدهای تداوم رویکردهای فعلی در استفاده از آب‌های زیرزمینی نام برده است.

مطالعاتی که «مرکز زمین شناسی آلمان» در سال ۲۰۰۸ با استفاده از تحلیل تصاویر ماهواره‌ای انجام داد، نشان می دهند، استفاده و برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی باعث شده تا در ۳۰ سال گذشته سطح این منابع در ایران در حدود پانزده متر کاهش پیدا کند.

این امر سبب فرونشست زمین در بخش‌های وسیعی مانند دشت‌های پسته‌کاری در اطراف رفسنجان، دشت ورامین، دشت‌های جنوب تهران و مناطق مرکزی ایران شده است. در بعضی از این دشت‌ها، چاله‌ها و شکاف‌هایی با عرض یک تا دو متر و عمق چندین متر در سطح زمین قابل رویت است.

به گفته پرویز کردوانی «بحران آب از زمانی شروع شد که به قنات‌ها بی توجهی شد و چاه‌های عمیق و نیمه عمیق حفر گردید و چاه‌ها همه آب‌های موجود در زمین را مکیدند و به سطح خاک آوردند و بحران زا شدند.»

بر پایه شاخص جهانی، میزان درصد برداشت از منابع آب تجدیدپذیر هـر کشور به‌عنوان شاخص اندازه‌گیری بحران آب معرفی می‌شود. این شاخص در سال ٢٠١١ برای ایران ٧٢.٣ درصد بوده کــه از قرار گرفتن ایران در وضعیت «بحران شدید آب» خبر می‌دهد.

دیماه سال گذشته شرکت مدیریت منابع آب ایران با انتشار آماری از بارندگی‌ها اعلام کرده که کشور در وضعیت «بحران شدید آب» قرار گرفته است.

این شرکت وابسته به وزارت نیرو می‌گوید که «کاهش بارندگی نسبت به روند بلندمدت، مدیریت ناکارآمـد منابع آب و بهـره‌برداری بی‌رویـه از منابع آب» باعث شدت یافتن کاهش منابع آب زیرزمینی در ایران شده است.

سرانه مصرف روزانه آب در ایران ۳۰۰ لیتر است. این سطح مصرف، دو برابر میانگین مصرف آب در جهان است. در حال حاضر خشکسالی ۵۰۰ شهر ایران را تهدید می‌کند.

Share