Share

محمد عباسی، فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی اعلام کرد که مأموران هنگ مرزی ظرف یک هفته ۷۰۰ تبعه خارجی را در مرزهای این استان دستگیر کرده‌اند.

marz

به گزارش تسنیم این افراد عموماً در ارتباط یا قاچاق کالا و عبور غیر مجاز از مرز دستگیر شده‌اند.

به گفته محمد عباسی، ظرف هفته گذشته یگان‌های مرزی ۳۰ دستگاه گیرنده ماهواره، ۲۰۰ رشته تور ماهیگیری و ۱۸۰ کیلو گردوی قاچاق نیز کشف کرده‌اند. او اضافه کرد که اکثر دستگیرشدگان تابعیت کشورهای پاکستان و افغانستان را دارند.

در این گزارش اشاره نشده که این افراد قصد ورود به ایران را داشتند یا می‌خواستند از مرزهای این کشور خارج شوند. با این حال پیشتر مقام‌های ایران گفته بودند که شماری از اتباع خارجی با عبور از مرزهای جنوب شرقی ایران به سمت مرزهای شمال غربی می‌روند و این مسیر را به عنوان مسیر ترانزیت کالای قاچاق معرفی کرده بودند.

انتشار این خبر در شرایطی صورت می‌گیرد که دو روز پیش، ۲۹ تیر، حبیب باروجی، جانشین فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی از دستگیری ۱۶۰ تن در دو روز خبر داده بود.

کولبرانِ میان دو مرز

طبق گزارش فعالان حقوق بشر در مرزهای شمال غربی ایران سالانه صدها نفر از کولبران و افراد کاسب دستگیر و یا بر اثر تیراندازی نیروهای دولتی کشته و زخمی می‌شوند. احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در آخرین گزارش خود از کشته شدن کولبران مرزی به‌عنوان «قتل‌های فراقضائی» نام برد و از این موضوع ابراز نگرانی کرد.

«کولبر» اصطلاحی محلی است و به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از «کول» خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند.

افراد کاسب کالاهایی را که توسط کولبران در نزدیک‌ترین روستا به نقطه مرزی جمع‌آوری شده است، با استفاده از وسایل نقلیه به شهرها منتقل می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین مسیرهای کولبران مرزهای آذربایجان غربی است.

بیشتر بخوانید: رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز: به کولبران شلیک می‌کنیم

Share