Share

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۳ ژوئیه/ اول مرداد منتشر کرد تعداد افراد اعدام شده در شش ماه نخست سال ۲۰۱۵ در ایران را ۶۹۴ تن اعلام کرد.

edam

این سازمان هشدار داد در صورتی که روند اعدام در ایران متوقف نشود، تا پایان سال جاری میلادی، بیش از هزار تن در ایران اعدام خواهند شد.

این در حالی است که دولت ایران شمار اعدامیان را تا ۱۵ژوئیه ۲۴۶ نفر اعلام کرده است.

برمبنای این گزارش تعداد اعدام‌شدگان در ایران نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. در سال ۲۰۱۴، حکم اعدام ۷۵۳ تن در ایران اجرا شده بود.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل روزانه به طور میانگین سه تن در ایران جان خود را در اثر مجازات اعدام از دست می‌دهند.

سعید بومدوحا، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل در این‌باره گفت:«تلفات اعدام در ایران سرسام آور است. این نشان می‌دهد دستگاه قضایی ایران به ماشین قتل و کشتار در مقیاسی وسیع تبدیل شده است.»

او در ادامه اظهار داشت: «مقامات ایران باید احساس شرمساری کنند که صدها تن از شهروندان خود را بدون روند دادرسی عادلانه اعدام می‌کنند.»

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل همچنین اشاره شده که در ماه رمضان که معمولاٌ اعدام در ایران متوقف می‌‍شود، امسال دست‌کم چهار تن اعدام شدند.

اعدام ها ادامه دارد

هشدار عفو بین‌الملل درباره افزایش «بی‌سابقه» اعدام در ایران درست زمانی منتشر شد که در آخرین روز تیرماه سال جاری، ۱۰ متهم به قتل، در زندان رجایی شهر کرج به دار آویخته شدند.

خبرگزاری هرانا گزارش داد که سحرگاه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴، ۱۴ زندانی برای اجرای حکم اعدام برده می‌شوند که از میان آنها یک تن موفق می‌شود تا رضایت اولیاء دم را جلب کند و سه تن دیگر نیز با مهلت گرفتن، فرصت پیدا کنند تا رضایت خانوانده مقتول را بدست آورند. باقی ۱۰ زندانی اما اعدام شدند.

یک روز پس از اعدام این ۱۰ نفر، یک متهم دیگر نیز در اصفهان به دار آویخته شد.

رئیس دادگستری استان اصفهان می‌گوید این فرد که با نام اختصاری “س.ب” معرفی شده است، با اتهام “تجاوز به عنف” محاکمه شد. بنابر گزارش هرانا، به دنبال پیگیری‌های مراجع قضایی، دادگاه کیفری استان اصفهان و دیوان عالی کشور نیز در کمتر از چهار ماه، برای “س.ب” حکم قطعی اعدام را برایش صادر کردند.

Share