Share

دفتر نخست وزیر ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد جت‌های جنگنده ترکیه صبح جمعه ۲۴ ژوئیه/دوم مرداد مواضع دولت اسلامی(داعش) را در خاک سوریه هدف قرار دادند. دولت در این بیانیه نوشت که برای محافظت از خود در برابر حملات شبه‌نظامیان اسلام‌گرا و کرد، هر “اقدامی که ضروری” باشد، انجام خواهد داد.

Turkey

عملیات با شرکت ۵۰۰۰ هزار پلیس استانبول و حمایت بالگرد‌ها و نیروهای ویژه ترکیه صورت پذیرفت

به گزارش رویترز، اندکی پیش از آغاز حمله هوایی، پلیس ترکیه در طول شب گذشته عملیاتی را آغاز کرد که طی آن به ۱۰۰ مکان مظنون به ارتباط با شبه‌نظامیان کرد و گروه دولت اسلامی(داعش) یورش برد. این عملیات با شرکت نزدیک به ۵۰۰۰ هزار نیروی پلیس و با حمایت بالگرد‌های نظامی و نیروهای ویژه این کشور انجام شد.

در جریان این «عملیات ضد تروریستی دولت ترکیه» که در ۱۲ استان ترکیه انجام شده است، بیش از ۲۵۰ تن دستگیر شدند. از میان این ۲۵۰ تن، ۹۸ تن در استانبول بودند.

مقام‌های پلیس ترکیه می‌گویند بیش از ۵۰۰ تن در ارتباط با داعش ظرف شش ماه گذشته بازداشت شده‌اند.

۳۵ کشته در حمله هوایی ترکیه به داعش

همزمان در اقدامی دیگر، سه جنگنده “اف ۱۶” ترکیه از یک پایگاه نظامی در دیاربکر در جنوب این کشور برخاستند و در ساعات اولیه صبح جمعه ۲۴ ژوئیه/دوم مردادماه دو مرکز اصلی و یک محل تجمع نیروهای داعش را در خاک سوریه بمباران کردند.

خبرگزاری دوغان ترکیه، از کشته‌شدن دست‌کم ۳۵ عضو داعش در جریان حمله هوایی ترکیه به پایگاه‌های مرزی داعش در سوریه خبر داد.

مقامات رسمی ترکیه می‌گویند در جریان حمله هوایی صبح جمعه، جنگنده‌های ترکیه حریم هوایی سوریه را نقض نکردند. آنها اضافه کردند که عملیات در آن سوی شهر مرزی کلیس در ترکیه صورت گرفته است.

مقام‌های آمریکایی نیز اعلام کردند که ترکیه در اقدامی دیگر پایگاه‌های جنوبی خود را برای تسهیل در حملات علیه داعش در اختیار آنها قرار داده است.

دو روز پیش از این رویدادها، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در تماسی تلفنی با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواستار «تعمیق همکاری دو کشور» در مبارزه علیه داعش شده بود.

این رویدادها یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که پنجشنبه ۲۳ ژوئیه، در تبادل آتش میان نیروهای ترکیه و دولت اسلامی، یک سرباز ارتش و یک شبه‌نظامی اسلامگرا کشته شدند.

بیشتر بخوانید: انفجار سوروچ؛ زنگ خطر گسترش نفوذ داعش در ترکیه

Share