Share

مهدی احمدی، عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه، از تشدید بروز بیماری سرطان به دلیل خشکی دریاچه ارومیه خبر داد.

Urmia Lake

تا آبان ۱۳۹۲ از کل مساحت دریاچه ارومیه، تنها ۱۵ درصد باقی مانده بود

احمدی در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، ضمن اشاره به کم‌کاری وزارت بهداشت در خصوص بررسی تأثیرات خشکی دریاچه ارومیه بر سلامت مردم، گفت: «در اطراف دریاچه ارومیه به دلیل وجود گرد و غبارهای برخاسته از مناطق خشک دریاچه، مشکلات جدی برای سلامتی از قبیل مشکلات تنفسی و فشار خون ایجاد می‌شود.»

عضو ارشد ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه گفت: «نشست نمک و بازتابش خورشید بر روی آن بر بینایی و پوست افراد تأثیر گذاشته و باعث بروز جدی بیماری‌های پوستی و چشمی خواهد شد.»

او نگرانی عمده در ارومیه را رسوبات نمکی و فلزات سنگینی دانست که بر اثر خشکی دریاچه نشست کرده‌اند. به گفته این مقام مسئول با بلند شدن این رسوبات در هوا، بروز بیماری سرطان در منطقه تشدید خواهد شد.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130718_Environment_Urmia_BijanRouhani.mp3[/podcast]

سرطان: آخرین پرده از فاجعه ارومیه

مهدی احمدی در ادامه خاطر نشان کرد که تاکنون هیچ نهادی مانند وزارت بهداشت و یا دانشگاه‌های علوم پزشکی مطالعه‌ای در مورد تأثیر خشکی دریاچه ارومیه بر سلامت مردم را انجام نداده‌اند.

به گفته این کارشناس مسائل زیست محیطی، خطرات ناشی از خشک‌شدن دریاچه ارومیه می‌تواند شعاع ۵۰ تا ۵۰۰ کیلومتری خود را متأثر کند. با این حال ناحیه‌ای که بیشتر در معرض خطر قرار دارد، آذربایجان شرقی و تبریز است، زیرا سمت بادهای غالب این منطقه از غرب و جنوب غربی به سمت شرق می‌وزند.

دریاچه ارومیه به عنوان پهن‌پیکرترین پهنه‌ی آبی کشور با بیش از ۵۵۰ هزار هکتار وسعت، تا سال ۱۳۷۵ خورشیدی، بیستمین دریاچه بزرگ شور جهان محسوب می‌شد. از آن زمان به تدریج روند کم‌آب شدن و خشکی دریاچه آغاز شد و متناسب با کاهش سطح دریاچه، بر میزان نگرانی کارشناسان، فعالان محیط زیست و مردم افزوده شد.

به نحوی که امروز مسأله‌ بودن یا کابوس نبودن دریاچه به یک دغدغه‌ ملّی تبدیل شده و حتی حساسیت‌هایی فرامرزی هم یافته است. آن گونه که حسن روحانی در نخستین جلسه هیأت دولت یازدهم، تصمیم گرفت در شرایطی که هنوز رئیسی برای سازمان حفاظت محیط زیست تعیین نکرده، خبر از تشکیل کارگروه نجات دریاچه ارومیه بدهد. با این حال مسئله خشک شدن دریاچه ارومیه و تأثیر آن بر بهداشت و سلامت مردم، تا کنون مورد توجه طرح‌های مربوط به این دریاچه قرار نگرفته بود.

تا آبان ۱۳۹۲ از کل مساحت دریاچه ارومیه، تنها ۱۵ درصد باقی مانده بود.

در صورت خشکی کامل دریاچه ارومیه، دست کم پنج میلیون نفر به طور مستقیم تحت تأثیرات منفی آن قرار می‌گیرند، در حالی که جمعیتی که غیرمستقیم و در استان‌های دیگر، آسیب خواهند دید، بسیار بیشتر از این تعداد خواهد بود.در صورت خشکی کامل دریاچه ارومیه، دست کم پنج میلیون نفر به طور مستقیم تحت تأثیرات منفی آن قرار می‌گیرند، در حالی که جمعیتی که غیرمستقیم و در استان‌های دیگر، آسیب خواهند دید، بسیار بیشتر از این تعداد خواهد بود..

Share