Share

محمدرضا مهماندار، معاون عملیات ترافیکی پلیس راهور ایران گفته است که شمار کشته‌شدگان حوادث جاده‌ای در پایان سال ۹۳ به ۱۶هزار و ۸۸۲ نفر رسید.

tasadof

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، معاون عملیات ترافیکی پلیس راهور بیشترین کشته‌شدگان حوادث جاده‌ای در ایران را مربوط به سال ۱۳۸۲ اعلام کرده است. در این سال ۲۸ هزار نفر بر اثر حوادث جاده‌ای کشته شده‌اند.

محمدرضا مهماندار بخش عمده‌ای از حوادث جاده‌ای را مربوط به «عوامل انسانی» دانسته که به گفته او «نیاز به تغییر فرهنگ» دارد.

به گفته مهماندار، در حال حاضر در ایران به ازای هر ۱۰ هزار وسیله نقلیه، شش نفر کشته می‌شوند که این آمار در اروپا ۲.۷ و در آسیا ۱۰.۲ نفر است.

این مقام پلیس گفته که در حال حاضر در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۸ نفر در حوادث جاده‌ای کشته می‌شوند.

تصادف جاده‌ای و شهری یکی از سه دلیل عمده مرگ‌ و میر در ایران است. ایران، یکی از کشورهایی است که بالاترین شمار کشتگان جاده‌ای را دارد.

از میزان کل تصادف‌های کشور، ۷۲ درصد در جاده‌های برون ‌شهری و روستایی و ۲۸ درصد مربوط  به تصادفات درون ‌شهری است. در سه ماه نخست امسال نیز ۱۶۵۱ نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده‌اند.

اسدالله جولایی، مدیر عامل ستاد دیه تیرماه سال جاری گفته بود که در ۱۷ سال گذشته ۳۶۲ هزار و ۷۸۶ نفر بر اثر تصادفات رانندگی در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته کارشناسان «تراکم بالای خودرو در جاده‌ها، کمبود ظرفیت بزرگراهی، وجود بیش از دو هزار نقطه حادثه‌ خیز در جاده‌ها، کمبود خدمات ایمنی و امدادی و فرهنگ نادرست رانندگی» از مهم‌ترین عوامل تصادف جاده‌ای در ایران به شمار می‌آید.

Share