Share

عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اعلام کرد که تحریم «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» (SWIFT)‏ علیه کسانی که به‌دلایل تسلیحاتی، موشکی در فهرست تحریم‌ها قرار دارند، باقی می‌ماند.

Abbas-Araghchi

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس عراقچی گفت بیش از ۸۰۰ نفر از کسانی که به ‌دلایل اقتصادی و مالی در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند، از فهرست خارج می‌شوند و تحریم سوئیفت روی آن‌ها برداشته خواهد شد.

عراقچی افزود: «کسانی که به‌دلایل مربوط به مسائلی مثل تسلیحاتی، موشکی و اشاعه‌ای در لیست باقی می‌مانند، سوئیفت فقط علیه آن افراد خواهد بود ولی در مجموعه خود بانک‌ها و مؤسسات ایرانی پس از اجرای توافق مشکلی در خصوص سوئیفت نخواهند داشت.»

سوئیفت (SWIFT)‏ مخفف عبارت «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» است که یک انجمن تعاونی غیرانتفاعی جهانی است. سیستم سوئیفت جهت ارسال و دریافت هرگونه پیام ارزی در بین واحدهای ارزی بانک‌های داخل کشور و بانک‌های خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، به همراه بانک‌های صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه از آذرماه ۱۳۷۱ به عضویت سوئیفت درآمدند.

در جریان بحران هسته‌ای ایران شبکه سوئیفت این کشور از اسفند ۱۳۹۰ قطع شد.

پس از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای گروه ۵+۱ شامل آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که سوئیفت از هم‌اکنون می‌تواند عملیات خود را در ایران آغاز کند.

Share