Share

در یک رویداد نادر، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در یادداشتی اختصاصی در روزنامه دولتی «ایران» از اهداف سفر هیأت سیاسی ـ اقتصادی فرانسه به ایران سخن گفت.

لوران فابیوس توافق هسته‌ای را چرخش نوینی دانست که شرایط را برای «بهبود و ارتقای سطح تبادلات دو کشور» مهیا کرده است.

لوران فابیوس توافق هسته‌ای را چرخش نوینی دانست که شرایط را برای «بهبود و ارتقای سطح تبادلات دو کشور» مهیا کرده است.

یادداشت وزیر امور خارجه فرانسه در روزنامه «ایران» صبح روز سه‌شنبه ۶ مردادماه / ۲۸ ژوئیه، یک روز مانده به سفر او و هیأت فرانسوی به ایران، منتشر شده است.

فابیوس در یادداشت کوتاه خود با عنوان «اقدام مشترک برای یک جهان امن‌تر» نوشته است که به دعوت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به این کشور سفر می‌کند.

او ابتدا از «میراث فرهنگ کهن ایران» و سهم آن در «تاریخ علم و اندیشه» نوشته و به نقش «شگفتی‌آفرین دانشجویان ایرانی» در دانشگاه‌های فرانسه اشاره کرده است.

فابیوس توافق هسته‌ای اخیر ایران و کشورهای ۱+۵ را چرخش نوینی دانسته که شرایط را برای «بهبود و ارتقای سطح تبادلات دو کشور» مهیا کرده است.

او نوشته است: «برای آن‌که این چرخش موفق باشد ضروری است هر یک از طرف‌ها تعهداتی را که پذیرفته طبق تقویم مورد توافق اجرا کند. فقط به این شرط است که تلاش‌هایی که همه طرفین به کار بسته‌اند اعتماد را ممکن خواهند کرد.»

در پی توافق هسته‌ای، کشورهای غربی به دنبال گسترش روابط اقتصادی با ایران و بهره‌وری از موقعیت جدید ایجاد شده هستند. وزیر امور خارجه فرانسه نیز در یادداشت خود از دورنماهای جدید برای دو کشور در همکاری‌های اقتصادی سخن گفته است.

پیش از فابیوس، زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان و قائم‌مقام آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور روز یکشنبه ۲۸ تیر / ۱۹ ژوئیه به دعوت بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران به همراه هیأتی از نمایندگان شرکت‌ها، گروه‌های صنعتی و علمی آلمانی برای دیداری سه‌روزه به ایران سفر کرد. گابریل نخستین مقام بلندپایه غربی بود که پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی به تهران می‌رفت.

بر پایه توافق هسته‌ای، ایران با ایجاد محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای خود موجب رفع تحریم‌های گسترده‌ای خواهد شد که اقتصاد این کشور را به‌شدت تضعیف کرده است.

لوران فابیوس در ادامه یادداشت خود به مسائل منطقه نیز پرداخته و گفته است با مقامات ایرانی به‌ویژه از مسائل مربوط به صلح و امنیت در خاورمیانه که منطقه‌ای درگیر تنش‌های بسیار است صحبت خواهد کرد.

او نوشته است: «ایران به عنوان کشوری با نفوذ می‌تواند نقش مثبتی در مواجهه با این بحران‌ها و فجایع ایفا کند. توافقی که به آن رسیده‌ایم مسئولیت‌های خاصی را برای ایران و برای ما ایجاد کرده است.»

او پیامی که به تهران می‌برد را چنین توصیف کرده است: «ما می‌خواهیم برای یک جهان امن‌تر اقدام کنیم و بایسته است ایران همه سهم خود را در این جهان داشته باشد.»

در همین حال فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه نیز در گفت‌وگوی رسانه‌ای در کاخ ریاست جمهوری فرانسه درباره نقش ایران در خاورمیانه حرف زد.

اولاند گفت فرانسه از حسن روحانی انتظار دارد «ثابت کند که اکنون ایران می‌تواند حل‌وفصل بحران‌های وخیم منطقه به‌ویژه مسأله سوریه را تسهیل کند».

او افزود: “ایران باید کشوری باشد که برای مسائلی چون مسأله لبنان، سوریه، یمن و بحرین راه حل‌هایی یافته و ایجاد کند.»

هیأت فرانسوی قرار است فردا چهارشنبه ۷ مرداد / ۲۹ ژوئیه به ایران سفر کند.

Share