Share

لوران فابیوس در رأس یک هیأت فرانسوی صبح روز چهارشنبه ۷ مردادماه / ۲۹ ژوئیه وارد تهران شد تا با مقام‌های ایرانی درباره مسائل سیاسی و اقتصادی گفت‌وگو کند. همزمان گروهی از مخالفان توافق هسته‌ای در اعتراض به سفر فابیوس به ایران تجمع کردند.

محمدجواد ظریف و لوران فابیوس، وزیران امور خارجه ایران و فرانسه در نشست رسانه‌ای تهران

محمدجواد ظریف و لوران فابیوس، وزیران امور خارجه ایران و فرانسه در نشست رسانه‌ای تهران

این نخستین سفر یک وزیر خارجه فرانسه به ایران از ۱۲ سال پیش به این سو است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشته است که قرار است فابیوس در جریان سفر یک روزه به تهران با حسن روحانی، رئیس جمهوری، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، محمدرضا نعمت‌زاد وزیر صنعت، معدن و تجارت و معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفت‌وگو کند.

فابیوس روز چهارشنبه در آغاز ورود به تهران در نشست خبری مشترک با ظریف شرکت کرد و در این نشست توافق هسته‌ای اخیر با ایران را نه فقط یک «توافق فنی» که توافقی برای صلح و ثبات منطقه دانست.

وزیر خارجه فرانسه همچنین گفت: «با وضع جدید و برداشته شدن تحریم‌ها فرانسه قصد دارد اگر ایران حاضر باشد شرکت‌های آن در حوزه‌هایی همچون خودرو، هواپیمایی، محیط زیست، سلامت و کشاورزی در ایران حضور داشته باشند.»

او افزود: «یک هیأت فرانسوی با حضور وزیران کشاورزی و بازرگانی خارجی به ایران سفر می‌کنند و میدان وسیعی برای همکاری‌های بین دو کشور وجود دارد.»

فابیوس پیش از این نشست نیز گفته بود که در ماه سپتامبر (شهریور) یک «هیأت بسیار مهم اقتصادی از شرکت‌های مختلف» به ایران سفر خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: یادداشت فابیوس در روزنامه ایران: برای همکاری اقتصادی و امنیت منطقه به ایران می‌روم

لوران فابیوس سه‌شنبه شب در گفت‌وگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد که سفرش به ایران با هدف سیاسی انجام می‌شود اما نتایج تجاری و اقتصادی را هم در بر خواهد داشت.

اعتراض «دلواپسان»

از سوی دیگر خبرگزاری‌های تسنیم و فارس از برگزاری یک تجمع در اعتراض به سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران از ساعت هفت صبح در فرودگاه مهرآباد خبر دادند. این خبرگزاری‌ها تجمع‌کنندگان را «جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران» نامیدند.

تجمع اعتراضی «دلواپسان»

تجمع اعتراضی «دلواپسان»

معترضان پلاکاردهایی با مضامینی همچون «ایدز، هدیه فرانسه به ایران»، «بعد از ۳۰ سال کدام جنایت است؟ تسخیر جاسوس‌خانه یا انتقال ایدز»، « نه می‌بخشیم، نه فراموش می‌کنیم»، «فرانسه و آمریکا، سروته تحریم‌ها»، « فابیوس نوکر آمریکا، جاسوس اسرائیل»، «سلطان ایدز خوش نیامدی» در دست داشتند.

بنا به این گزارش‌ها مأموران انتظامی چند تن از افراد تجمع‌کننده را بازداشت کردند اما در نهایت بازداشت‌شدگان آزاد شدند.

مخالفان سفر فابیوس در روزهای اخیر مسأله پرونده خون‌های آلوده را برجسته کرده‌اند. این مسأله به دوران نخست‌وزیری فابیوس در دهه ۶۰ خورشیدی (۸۰  میلادی) بازمی‌گردد که یک شرکت فرانسوی اقدام به فروش فاکتورهای انعقاد خون به چند کشور از جمله ایران کرده بود. مصرف این داروها منجر به ابتلای تعدادی از مصرف‌کنندگان به بیماری‌های خونی شد که این مسأله به یک پرونده حقوقی بین‌المللی تبدیل شد. سازمان انتقال خون ایران نیز از شرکت فرانسوی شکایت کرد. کشورهای شاکی دیگر توانستند خسارات خود را دریافت کنند اما ایران هنوز موفق به دریافت خسارت خود از این شرکت نشده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی از جمله رسانه‌هایی بود که در روزهای اخیر مسأله پرونده خون‌های آلوده را برجسته کرد.

با اعلام خبر سفر فابیوس به ایران، تبلیغات منفی علیه این سفر از سوی مخالفان دولت به راه افتاده است. منتقدان اصلی این سفر مخالفان توافق هسته‌ای هستند که به «دلواپسان هسته‌ای» مشهورند.

Share