Share

سالار شادی‌زادی زندانی‌ای که در سن زیر ۱۸ سال به اتهام قتل بازداشت شده، همچنان در سلول‌های انفرادی زندان لاکان رشت منتظر اجرای حکم اعدام در روز شنبه آینده دهم مردادماه / یکم اوت است.

edam

او در سن ۱۵ سالگی متهم به ارتکاب قتل شده و دیوان‌ عالی کشور حکم اعدام او را تأیید کرده است.

تاریخ وقوع جرم ۲۱ دی‌ماه ۱۳۸۵ بوده و سالار شادی‌زاده حدود یک ماه بعد در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۸۵/ دوم فوریه ۲۰۰۷ بازداشت شد. دستگیری او پس از آن صورت گرفت که جسد یکی از دوستانش در حیاط خانه آن‌ها پیدا شد. مقام‌های انتظامی شادی‌زادی را متهم کرده‌اند که به گردن مقتول ضربه زده است.

 

سالار شادی‌زادی در حالی در آستانه اعدام قرار دارد که با توجه به قانون مجازات جدید اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ می‌تواند اعدام نشود، اما با درخواست اعاده دادرسی وی مخالفت شده است.

بر اساس ماده ۹۱ فصل دهم این قانون «در جرائم موجب حد یا قصاص هرگاه افراد بالغ کمتر از ۱۸ سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آن‌ها به مجازات‌های پیش‌بینی شده در این فصل محکوم می‌شوند.» اعدام از مجازات‌های پیش‌بینی شده در فصل دهم این قانون نمی‌باشد.

سالار شادی زادی متولد دوم بهمن‌ماه ۱۳۶۹ است و به‌هنگام بازداشت دانش‌آموز دوم دبیرستان در رشته‌ علوم انسانی بوده است. حکم او یک بار نیز در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۲ قرار بود اجرا شود که به تعویق افتاد.

عفو بین‌الملل: حکم اعدام سالار شادی‌زادی را متوقف کنید

سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف اجرای حکم سالار شادی‌زادی شده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه، پنجم مردادماه / ۲۷ ژوئیه، با انتشار بیانیه‌ای در تارنمای خود از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست تا از اعدام این نوجوان متهم به قتل خودداری کنند.

عفو بین‌الملل با اشاره به این موضوع که شرایط این قتل و جزئیات این اتهام برای این سازمان روشن نیست، به دولت ایران یادآوری کرده که ایران میثاق بین‌المللی حقوق شهروندی و سیاسی را امضا کرده است.

مطابق این سند لازم‌الاجرای بین‌المللی، اجرای حکم اعدام برای افراد زیر ۱۸ سال اکیداً ممنوع است.

بر همین اساس، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا اجرای حکم اعدام «سالار شادی‌زادی» را «بلافاصله» متوقف کرده و تنها به صدور حکم حبس برای او اکتفا کنند.

سازمان عفو بین‌الملل به‌تازگی در بیانیه‌ای که روز  ۲۳ ژوئیه/ اول مرداد منتشر کرد تعداد افراد اعدام شده در شش ماه نخست سال ۲۰۱۵ در ایران را ۶۹۴ تن اعلام کرد.

این سازمان هشدار داد در صورتی که روند اعدام در ایران متوقف نشود، تا پایان سال جاری میلادی، بیش از هزار تن در ایران اعدام خواهند شد.

در همین زمینه: سه نفر در برابر دیدگان مردم کرج اعدام شدند

Share