Share

کمیته مرکزی سیریزا شامگاه پنج‌شنبه ۳۰ ژوئیه / ۸ مرداد پیشنهاد الکسیس سیپراس، رهبر این حزب و نخست‌وزیر یونان را برای برگزاری یک کنگره فوق‌العاده پذیرفت اما در مورد طرح رأی‌گیری از اعضای این حزب درباره سیاست استراتژیک با طلبکاران یونان به نتیجه‌ای نرسید.

الکسیس سیپراس باید در برابر جناح چپ رادیکال حزب از سیاست‌های خود در پذیرش شرایط طلبکاران برای پیشبرد ریاضت اقتصادی دفاع کند.

الکسیس سیپراس باید در برابر جناح چپ رادیکال حزب از سیاست‌های خود در پذیرش شرایط طلبکاران برای پیشبرد ریاضت اقتصادی دفاع کند.

به‌گزارش رویترز، در ادامه اختلافات عمیق چپ‌های رادیکال در درون سیریزا با سیاست‌های در پیش گرفته‌شده در قبال طلبکاران یونان، الکسیس سیپراس روز گذشته در جریان نشست کمیته مرکزی این حزب پیشنهادهای خود را مطرح کرد.

کنگره فوق‌العاده سیریزا قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود. سیپراس باید در برابر جناح چپ رادیکال حزب از سیاست‌های خود در پذیرش شرایط طلبکاران برای پیشبرد ریاضت اقتصادی به‌منظور جلوگیری از خروج یونان از منطقه یورو، دفاع کند.

پلاتفرم چپ که به نظر می‌رسد چپ‌ترین جناح سیریزا است ترک فوری مذاکرات با طلبکاران یونان و برگزاری کنگره عادی برای تعیین خط حزب را خواستار شده‌ است.

رودی رینالدی، یکی از نمایندگان این جناح، سیریزا را متهم به پشت کردن به ارزش‌های خود کرده است.

رینالدی می‌گوید: «رابطه سیریزا با مردم دچار مشکل شده است. سیریزا به‌عنوان یک حزب در حال تغییر است و از وعده‌های انتخاباتی خود دور می‌شود.»

یانیس دراگاساکیس، معاون نخست‌وزیر یونان معتقد است که «شورشیان» طوری رفتار می‌کنند که گویی حزب دیگری در درون حزب تشکیل داده‌اند. او می‌پرسد آیا زمان آن فرا نرسیده که نتیجه‌گیری کنند و از حزب جدا شوند.

روز چهارشنبه الکسیس سیپراس در یک گفت‌وگوی رادیویی اعلام کرد که اگر دیگر اکثریت لازم را در پارلمان نداشته باشد ممکن است مجبور شود انتخابات پارلمانی زودهنگام را سازمان دهد.

دولت یونان امیدوار است تا تاریخ ۲۰ اوت / ۲۹ مرداد وضعیت را مهار کند. این روز مهلت مهم برای بازپرداخت به بانک مرکزی اروپا و مذاکره با طلبکاران برای دریافت سومین بسته کمک مالی است که می‌تواند به ۸۶ میلیارد یورو برسد.

اولگا گروواسیلی، سخنگوی دولت یونان می‌گوید: «اولویت ما توافق [بر سر کمک مالی] است. پس از آن ما می‌توانیم به مشکلات حزب بپردازیم.»

Share