Share

محمدرضا شیرزادی، رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و حیوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفته که بیماری سالک در ۱۸ استان کشور شایع است.

salak

محمدرضا شیرزادی، شنبه ۱۰ مرداد به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گفته که در ایران سالانه حدود ۲۰ هزار تن بر اثر گزش پشه خاکی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

به گفته او این بیماری، به جز استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین، کرمانشاه و کردستان تقریباً در تمام مناطق کشور دیده می‌شود.

این مقام وزارت بهداشت به مردم توصیه کرده هنگام سفر به مناطق روستایی، برای پیشگیری از ابتلا به بیماری سالک «لباس آستین بلند بپوشند و از ژل‌های محافظ دست و صورت، در مقابل گزش پشه استفاده کنند.»

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و حیوان وزارت بهداشت گفته که بیماری سالک کشنده و مرگ آور نیست اما زخم‌های بزرگ و بدشکلی در محل گزش و به خصوص در صورت ایجاد می‌کند که ممکن است درمان آن بیش از یک سال طول بکشد و زندگی فرد را مختل کند.

سالک یا لیشمانیوز یک عفونت انگلی پوست است که ازسوی پشه خاکی منتقل می‌‌شود و ضایعه پوستی ایجاد می‌‌کند.

سال گذشته مقام‌های وزارت بهداشت گفته بودند که آمپول گلوکانتین که داروی اصلی در درمان سالک است به دلیل تحریم‌ها «دو سال است وارد کشور نشده است». این ادعا در حالی مطرح شده بود که تحریم دارو هرگز در تحریم‌های بین‌اللملی علیه ایران ذکر نشده بود.

Share