Share

کارزار حمایت از مادران زندانی با همت جمعی از فعالان مدنی، فرهنگی و سیاسی آغاز شد.این کارزار با شعار «همراه و در کنار مادران زندانی» کار خود را آغاز کرد.

نرگس محمدی: اگر اعمال تبعیض بر زنان آزاد در جامعه رواست و صورت می گیرد بر زن دربند رواتر و سهل‌تر است.

یکی از دلایل اصلی راه‌اندازی این کارزار، نامه اخیر نرگس محمدی درباره رنج مادران زندانی عنوان شده است

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر ایران، یکی از دلایل اصلی راه‌اندازی این کارزار، نامه اخیر نرگس محمدی مدافع حقوق بشر از زندان بود که درباره رنج مادران زندانی سخن گفته بود.

هدف از راه‌اندازی چنین کارزاری، دفاع از خواست‌های مادران زندانی و حق فعالیت مدنی مادران عنوان شده است.

برخی از از فعالان مدنی، فرهنگی و سیاسی با نگارش متنی که در ذیل می‌آید به چرایی راه‌اندازی کارزار حمایت از مادران زندانی پرداخته‌اند: «هر انسانی از جمله زنی که مادر است حق فعالیت مدنی دارد. او باید در انتخاب خود آزاد باشد. هر محدودیتی از جمله سوء استفاده از کودکان برای منع مادر از فعایت مدنی عملی ناپسند است. مادرانی که به خاطر فعالیت‌های مدنی پشت میله‌های زندان‌اند مقصر دوری از بچه‌هایشان نیستند، آنها فعالیت‌های مدنی و مسالمت‌آمیز برای ایجاد آینده‌ای بهتر را انتخاب کرده‌اند نه زندان را. مادران زندانی آزادی خود را قربانی تضمین آزادی‌های اجتماعی، امنیت و رفاه برای کودکان خود و سایر کودکان کرده‌اند. حال چرا این مادران از حق مادری محروم می‌شوند؟ چرا کودکان از آغوش گرم مادرشان جدا می‌شوند؟ مگر نه این که خانواده نهاد بنیادین جامعه است؟ چرا صرف خواست‌های مدنی سبب از بین رفتن بسیاری از خانواده‌ها شده است؟ با هم و در کنار هم خواستار آزادی مادران زندانی هستیم.»

در پی اعلام این خبر در فیس‌بوک نیز صفحه‌ای با نام «کمپین حمایت از مادران زندانی» راه‌اندازی شده تا به انتشار اخبار این کارزار بپردازد.

فعالان این کارزار در اولین اقدام خود در اطلاعیه‌ای از مادران زندانی خواسته‌اند تا خاطره‌ای «مادرانه» خود را از زندان‌های دور و نزدیک‌شان بنویسند.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «وقت آن است تا زنان پیشگام در شکستن تابوهای قدرت‌مدار و مردانه،‌ با نوشتن یک خاطره «مادرانه» از زندان‌های دور و نزدیک کمپین حمایت از مادران زندانی را حمایت کنند.»

Share