Share

اعلام آمریکا در حراست از شورشیان آموزش دیده سوری می‌تواند جبهه‌‌بندی‌‌ها در جنگ داخلی سوریه را تشدید کند. وزیر خارجه روسیه خواستار توقف دخالت خارجی در بحران سوریه شد.

lawrow

لاوروف در قطر گفت باید گروه‌های شورشی سوری را به گفت‌وگو با یکدیگر ترغیب کرد.

روسیه به آمریکا در مورد پیامدهای حمله به ارتش سوریه هشدار داد. سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید ایجاد شکاف در نیروهای دولتی می‌تواند مقابله با اسلامگرایان را تضعیف کند. لاورف گفت: «این رفتار علاوه بر آن که با حقوق ملل مغایرت دارد، مانعی است در راه تشکیل یک جبهه واحد برای مقابله با تروریسم، داعش و جبهه النصره.»

لاورف پس از دیدار با همتایان آمریکایی و سعودی خود، جان کری و عادل الجبیر در قطر اعلام کرد: «ما می‌خواهیم هرگونه دخالت از خارج در بحران سوریه متوقف شود و گروه‌های سوری به گفت‌وگو با یکدیگر ترغیب شوند.» او افزود که راه‌حل جنگ داخلی سوریه، باید بر یک محور مشترک و اهرم‌های مسالمت‌جویانه استوار باشد.

آمریکا اعلام کرده که از شورشیان سوری در قبال حملات هوایی دولت اسد حمایت می‌کند. رسانه‌های بین‌المللی این خبر را به شکل‌های متفاوتی پوشش داده‌اند. برخی نوشته‌اند که اوباما دستور داده که اپوزیسیون آموزش‌دیده سوری در صورت لزوم از سوی آمریکا در قبال حملات دولتی محافظت شود. این اقدام می‌تواند به منزله رویارویی مستقیم واحدهای امریکایی با سربازان اسد باشد.

در ماه مه ۲۰۱۵، ارتش آمریکا برنامه تجهیز و تعلیم سالیانه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان اسد را به جریان انداخت. این برنامه پیش از همه، برای توانمندسازی این نیروها در مقابله با داعش است.

روز جمعه ۳۱ ژوئیه، یک واحد سوری که از سوی امریکا آموزش دیده بود در شمال عراق مورد حمله القاعده قرار گرفت. نیروی هوایی امریکا به کمک این واحد شتافت. پس از آن، محافل آمریکایی عنوان کردند که چنین حملاتی از سوی نیروهای اسد تحمل نخواهد شد.

در جنگ داخلی سوریه، گروه‌های مختلفی در دو جبهه نبرد با نیروهای اسد و رویارویی با یکدیگر قرار گرفته‌اند. جبهه النصره می‌خواهد اسد را سرنگون کند اما بارها به شورشیان دیگر سوری نیز که تحت حمایت غرب قرار دارند، حمله کرده‌ است.

آمریکا هرگونه اتحاد با دولت سوریه در مقابله با داعش را رد می‌کند، اما ارتش ایالات متحده تاکنون از هرگونه جبهه‌گیری علیه نیروهای اسد نیز پرهیز کرده است. واحدهای دولتی سوریه نیز تاکنون هیچ عملیاتی علیه جنگنده‌های امریکایی که مواضع داعش را بمباران می‌کنند، انجام نداده‌اند.

Share