Share

جشن‌واره فیلم «سینمای جهان آمستردم» امسال تصمیم گرفته است دو فیلم را در بخش مخصوص خود پخش کند: فیلم «فرشته نوین» (Angelus Novus) ساخته ابوذر امینی، فیلمساز افغان مقیم هلند و  فیلم «مینای سرگردان»(Walking Mina) ساخته یوسف بره‌کی، فیلم‌ساز افغان مقیم کانادا.

ابوذر امینی، کارگردان ۲۹ ساله فیلم «فرشته نوین» مهمان رادیو زمانه بود.

Angelus_Novus_1

فیلم «فرشته نوین» روزگار دو پسر‌بچه‌ را به تصویر می‌کشد که از افغانستان به ترکیه رفته‌اند و سراغ دایی بی‌نام و نشان گم‌شده خود را می‌گیرند. از این فیلم برخی از منتقدان به عنوان «فیلمی غیر سانتیمانتال در موضوع مهاجرت» نام برده‌اند. این فیلم ۲۴ دقیقه‌ است و در چند جشنواره فیلم‌ کوتاه در اروپا به نمایش درآمده.

ابوذر امینی می‌گوید در این فیلم تلاش کرده موضوع مهاجرت کودکان و برخورد انسانی و طبیعی آن‌ها با موضوع مهاجرت و رویایی با سرزمین غریبه و فرهنگ تازه را به تصویر بکشد. او که دوست دارد با نابازی‌گرها کار کند می‌گوید به تصویر کشیدن حقیقت بدون اغراق همیشه مورد توجه او بوده است. او معتقد است که فیلم‌هایش زبان بین‌المللی دارد و هر مخاطبی از هر گوشه جهان می‌تواند با فیلم‌های او ارتباط برقرار کند.

فیلم «فرشته نوین» اولین فیلم ساخته این فیلم‌ساز جوان نیست. او قبلا فیلم‌های مستند و داستانی ساخته که موضوع همه آنها هم الزاماً مربوط به افغانستان نیست. او می‌گوید در سال ۲۰۱۰، هنگامی که برای اولین بار بعد از پانزده سال مهاجرت به افغانستان سفر کرد، چشم او به این سرزمین و موضوع‌های بکر و انسانی آن باز شد.

«روی خط فراموشی» مستندی ساخته اوست که در سال ۲۰۱۰ برنده جایزه «سبغان بلانشه» مؤسسه مستندسازان افغانستان و هم‌چنین برنده جایزه کارت طلایی بهترین فیلم کوتاه جشنواره ملی هلند شده است.

Coll IMJ,  photo (c) IMJ

فرشته نوین، نقاشی پل کله

ابوذر امینی درباره عنوان این فیلم توضیح می‌دهد که «فرشته نوین» یا همان «انجلوس ناووس» برگرفته از نقاشی پل کله است. این نقاشی در سال ۱۹۲۰ با سبک جدیدی از آمیزه مونو پرینت و روغن از جانب این نقاش سویسی – آلمانی معرفی می‌شود. این نقاشی در عین حال در موزه اسرائیل در ا,رشلیم نگهداری می‌شود. در این نقاشی ما فرشته‌ای را می‌بینیم که با این که ذهنش درگیر گذشته است و چیزی او را به عقب می‌کشد اما رو به آینده است.

این فیلم داستانی با پشتیبانی مالی موسسه فیلم‌ «راه ابریشم» در هلند ساخته شده و قرار است ۱۶ ماه اوت در جشنواره فیلم سینمای جهان در آمستردم به نمایش درآید.

گالری عکس از جشنواره «سینمای جهان آمستردام»:

این جشنواره سالانه در آمستردم برگزار می‌شود و در آن فیلم‌های کوتاه و بلند از تمام کشورهای جهان انتخاب و پخش خواهد شد.

امسال این جشنواره از چهاردهم تا بیست و سوم ماه اوت فعال است و نمایش‌ فیلم‌های برگزیده و گفت‌وگوهای اختصاصی با فیلمسازان و کارگردان‌های فیلم از سراسر جهان در سینمای ریالتا، مرکز فرهنگی دی بالی و همین‌طور فوندل‌پارک در فضای باز برگزار می‌شود.

سینمای کارائیب موضوع اصلی این جشنواره در سال جاری است و قرار است ۹ فیلم از ۹ کشور جهان در بخش مسابقه آن شرکت کنند.

به گفت‌وگوی رادیو زمانه با ابوذر امینی گوش دهید:

پیش‌پرده فیلم «فرشته نوین» ساخته ابوذر امینی

 

Share