Share

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اکنون حدود ۴۶ درصد از سدهای ایران پرآب هستند.

 عکس یکی از سدهای ایران از آرشیو

عکس یکی از سدهای ایران از آرشیو

محمد حاج‌رسولی‌ها٬ مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران٬ روز سه‌شنبه ۱۳ مرداد / ۴ اوت٬ در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از کاهش دو میلیارد مترمکعبی روان آب‌ها خبر داد.

این در حالی است که اخیراً در سراسر کشور شاهد بارندگی و سیل بوده‌ایم و به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، بارندگی نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.

حاج‌رسولی‌ها درباره بارندگی‌ها گفت: «در تاریخ ۴۷ ساله‌ای که آمار آن‌ها موجود است هم‌اکنون رتبه ۳۷ را در حوضه آبریز دریای خزر شاهد هستیم و دیگر استان‌ها وضعیت نامطلوبی از منظر بارندگی دارند.»

بااین‌حال٬ بارندگی‌های اخیر در سراسر کشور خطر بحران جدی کم‌آبی را که ابتدای سال جاری پیش‌بینی‌شده بود تا حدی تقلیل داده است.

در خردادماه سال جاری حمید چیت‌چیان٬ وزیر نیرو گفته بود که مجموع آب تجدیدشونده کشور در سال‌های گذشته ۱۳۰ میلیارد مترمکعب بوده است، ولی اکنون این مقدار به ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیارد مترمکعب رسیده است. به گفته او میزان متوسط بارندگی در شش سال اخیر از ۲۵۰ میلی‌متر در سال به ۲۰۴ میلی‌متر کاهش یافته بود.

با وجود این٬ صرف بارندگی بحران کم‌آبی را یک‌شبه رفع نمی‌کند زیرا شرایط هدایت و توزیع آب در سدها و به‌ویژه در بخش کشاورزی و صنعت و همچنین مصرف روزانه آب شرب به مدیریت و مشارکت نهادهای مربوطه و آگاهی تک‌تک افراد نیاز دارد.

در همین زمینه بخوانید:

وزیر نیرو: حل مشکل کم آبی در گرو ممنوعیت آب مفت است

«کم آبی در حوضه کرخه به شدیدترین حالت خود رسیده است»

بحران کم آبی در ۱۲ کلانشهر بزرگ ایران

بی‌اطلاعی عمومی از ابعاد کم‌آبی در ایران

Share