Share

جنگل‌های بخش «دشت سر» آمل و جنگل‌های کوهدشت در استان لرستان دچار آتش‌سوزی شدند.

Jangal-Atash-souzi

باشگاه خبرنگاران جوان، امروز چهارشنبه ۱۴ مرداد گزارش داد که آتش‌سوزی در جنگل‌های بخش «دشت سر» آمل به علت «سخت‌گذر و صخره‌ای بودن مسیر» تاکنون مهار نشده است.

همچنین جنگل‌های منطقه «کشماهور» کوهدشت که از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه ۱۳ مرداد دچار آتش‌سوزی شده، هنوز به‌طور کامل خاموش نشده است.

در همین حال روز یکشنبه ۱۱ مرداد نیز سه هزار مترمربع از پوشش گیاهی پارک ملی بوجاق استان گیلان در آتش سوخت.

در اتفاقی مشابه، امروز علی‌اکبر اسداللهی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین از آتش‌سوزی ۴۰ هکتار از مراتع روستای کمررود بخش طارم سفلی شهرستان قزوین خبر داده است.

روزنامه همشهری نیز امروز خبر داده که ۱۲۰۰هکتار از رویشگاه‌های زاگرسی استان ایلام در پنج ماهه اول امسال براثر آتش‌سوزی از بین رفته است.

شمار آتش‌سوزی جنگل‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی ایران در بهار و تابستان افزایش پیدا می‌کند. با این حال سازمان‌های دولتی امکانات لازم را برای خاموش کردن آتش در اختیار ندارند. امکانات سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین سازمان جنگل‌ها و مراتع در ایران بسیار ناچیز است و محیط‌بانان گاهی با سطل و دبه‌های آب به خاموش کردن آتش می‌پردازند.

به گفته قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع، شمار آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافته است.

مساحت جنگل‌های ایران بین ۱۱ تا ۱۴ میلیون هکتار برآورد شده است. مسئولان سازمان جنگل‌ها می‌گویند در یک دهه گذشته بیش از ۱۴‌هزار فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران رخ داده که در مجموع به ۱۵۰ هزار هکتار از سطح عرصه‌های طبیعی کشور خسارت وارد کرده است.

Share