Share

یک روز پس از این‌که یک دست و یک پای فردی در مشهد با حکم دادگاه قطع شد، حکمی مشابه درباره متهمی دیگر اجرا شد.

اجرای حکم قطع دست در شیراز ـ بهمن ۱۳۹۱

اجرای حکم قطع دست در شیراز ـ بهمن ۱۳۹۱

روزنامه خراسان، امروز چهارشنبه ۱۴ مرداد گزارش داده که «مهدی – ر»، از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به «قطع انگشتان دست راست و بخشی از پای چپ» محکوم شده بود که این حکم با حضور مسئولان اجرای احکام، روز سه‌شنبه ۱۳ مرداد در زندان مرکزی مشهد اجرا شد.

روز دوشنبه ۱۲ مرداد نیز حکمی مشابه درباره فردی به نام «رحمان – ک» در زندان مشهد اجرا شده بود.

بر پایه این گزارش، این دو تن به دلیل سرقت مسلحانه از یک بانک در مشهد به «محاربه» متهم شده بودند. دادگاه انقلاب این دو متهم را «مجرم» شناخته و پس از برگزاری چند جلسه محاکمه، آن‌ها را به «قطع دست راست و پای چپ» محکوم کرده بود.

ظاهراً متهمان به این رأی «اعتراض نکردند» و رأی پس از طی مهلت قانونی قطعی و اجرا شده است. دلیل تصمیم تعجب‌برانگیز این دو متهم در مورد اعتراض نکردن به حکم قطع دست و پا اعلام نشده است.

قطع دست و پا با استناد به احکام شرع در قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده است.

در ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی در ایران، حد سرقت در مرتبه‌ نخست، قطع چهار انگشت دست راست سارق؛ در مرتبه دوم‌، قطع پای چپ سارق و در مرتبه سوم حبس ابد است. مجرم در مرتبه چهارم به اعدام‌ محکوم می‌شود.

همچنین بنا بر ماده ۲۰۲ قانون مجازات اسلامی هر گاه انگشتان دست سارق بریده شود و پس از اجرای این حد، سرقت دیگری از او ثابت گردد، پای چپ او بریده می‌شود.

آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران بارها در برابر اعتراضات نهادهای مدافع حقوق بشر جهان به مجازات‌های سنگین در ایران از منطبق بودن قوانین ایران با فقه اسلامی سخن گفته و از حقوق بشر اسلامی دفاع کرده است.

تیرماه امسال نیز حکم قطع دست دو مجرم در زندان مرکزی مشهد به اجرا گذاشته شد. جرم این دو نفر سرقت بود.

پیش‌تر در سال‌های اخیر احکامی از این دست در شهرهای شیراز، اصفهان و آبادان به اجرا در آمده است.

Share