Share

هزاران ماهی به دلیل قطع جریان آب و خشک‌شدن رودخانه زاینده‌رود در اصفهان تلف شدند.

Fish Zayanderood

روزنامه شهروند، شنبه ۱۷ مرداد گزارش داد که قطع آب در زاینده‌رود در حالی رخ داده که پیش از این معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست وعده داده بود که آب همواره در بستر این رودخانه جاری خواهد بود.

او پیشتر گفته بود بر اساس آخرین تصمیم‌های مسئولان عالی شورای هماهنگی حوضه زاینده‌رود، «آب این رودخانه تا اطلاع ثانوی همچنان باز خواهد ماند».

حمید ظهرابی، مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست اصفهان گفته سازمان‌هایی که قرار بوده با محیط‌ زیست برای جاری ماندن آب در زاینده‌رود همراه شوند، «همراهی نکردند و رودخانه از نفس افتاد.»

ظهرابی افزوده: «به‌دلیل تلفات ماهی‌ها از وزارت نیرو مطالبه خسارت خواهیم کرد و توصیه می‌کنیم که آب منطقه‌ای اصفهان در زمینه جلوگیری از افزایش برداشت‌ها محکم وارد عمل شود.»

به گفته ظهرابی، بر اساس آخرین مصوبه هیأت دولت «حق‌آبه تالاب‌ها و پایاب رودخانه‌ها جزو اولویت‌های تأمین آب شرب است.»

با قطع شدن آب، صدها ماهی در حوضچه‌های کوچک که هنوز آب در آن‌هاست، باقی مانده‌اند. محیط زیست اصفهان فراخوان داده تا مردم و دوست‌داران محیط‌ زیست برای نجات ماهی‌های باقی‌مانده کمک کنند تا این ماهی‌ها از بستر رودخانه جمع‌آوری شوند.

بر پایه این گزارش، طی روزهای گذشته، اصفهانی‌ها به کمک رودخانه آمده‌اند تا زیستمندان زاینده‌رود را نجات دهند و به ماهیانی که در ماندآب‌های کوچک رودخانه گیر کرده‌اند، زندگی دوباره ببخشند.

فعالان محیط زیست در ایران سال گذشته با امضای یک طومار ۶۰۰ متری از نهادهای بین‌المللی و سازمان جهانی یونسکو خواستند به فکر نجات زاینده رود باشند.

همچنین در شهریور ۱۳۹۳، گروه زیادی از مردم اصفهان در اعتراض به خشک شدن رودخانه زاینده رود در بستر  این رودخانه تجمع کردند.

چند سالی است که زاینده رود با بحران آب رو به روست و ماه‌های زیادی در طول سال این رودخانه خشک است. بسیاری از مسئولان استان و کشاورزان بر این اعتقاد هستند که دلیل کم‌آبی‌های فراوان، انتقال آب از اصفهان به مناطق دیگر و برداشت‌های غیرقانونی است.

از سوی دیگر مردم استان چهار محال و بختیاری نیز به شدت با طرح‌های انتقال آب از این استان به اصفهان برای احیای زاینده رود مخالف هستند و این طرح‌ها را باعث نابود شدن طبیعت، کشاورزی و محیط زیست چهار محال و بختیاری می‌دانند.

Share