Share

حمیدرضا دهقانی، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس گفته که آب سدهای این استان در سال جاری کاهش یافته، به گونه‌ای که تنها ۹ درصد حجم این سدها از آب پُر شده است.

dam

دهقانی، یکشنبه ۱۸ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: «در حال حاضر حجم آب قابل استفاده سدهای فارس حدود ۲۰۲ میلیون متر مکعب است که این عدد فقط ۹ درصد حجم آب مفید در سدهای فارس است.»

به گفته او، «آبدهی بیشتر رودخانه‌ها ۱۰۰ درصد کاهش یافته است.»

در سال آبی جاری تاکنون، از مهر ۱۳۹۳ تاکنون، ۲۰۳ میلی‌متر بارندگی در فارس ثبت شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال آبی پیشین ۱۷ درصد و نسبت به بلندمدت مشابه ۳۲ درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد.

دهقانی همچنین گفته که در حال حاضر ورودی آب به سدهای استان فارس حدود پنج متر مکعب است.این رقم در سال گذشته حدود ۱۴ متر مکعب بوده است.

خشکسالی و بحران کم‌آبی سال‌هاست که اغلب مناطق ایران را فرار گرفته است. به گفته رحیم میدانی معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو، این خشکسالی تا ۲۰ سال دیگر همچنان ادامه دارد. او می‌گوید بحران و کمبود آب ممکن است به مناقشه و حتی جنگ منجر گردد.

در همین حال عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس‌جمهور ایران گفته که در دولت پیشین ۷۵ ‌میلیارد متر مکعب از آب‌های زیرزمینی بیش از حد مجاز برداشت شد در حالی ‌که در ۲۴‌سال قبل از آن، از اول انقلاب تا ۱۳۸۴، فقط ۴۵‌ میلیارد مترمکعب به صورت غیرمجاز از این آب‌ها برداشت شده بود.

Share