Share

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، یکشنبه ۹ اوت/ ۱۸ مرداد، در گفت و گوی با تلویزیون سی ان ان گفت که «رابطه سازنده» با ایران می‌تواند از نتایج آتی توافق هسته‌ای برای محدود کردن برنامه اتمی ایران باشد، «اما فوراً اتفاق نخواهد افتاد».

Barack_Obama

عکس از آرشیو

به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس جمهوری ایالات متحده لزوم پرداختن به «مسأله هسته‌ای ایران» را در درجه اول اهمیت خواند و توافق به دست آمده در نشست ماه گذشته ایران با گروه ۱+۵ را «بهتر از هر گزینه دیگری» دانست.

اوباما در ادامه با تأکید بر این که این مذاکرات علاوه بر محدود ساختن فعالیت هسته‌ای ایران، باب گفت‌و‌گو بر سر مسائل منطقه خاورمیانه را باز می‌کند گفت: «آیا ممکن است آغاز گفت‌وگو بر سر این مسأله باریک به مباحث گسترده‌تری درباره سوریه بینجامد و تمام طرف‌های درگیر سعی کنند بر سر یک سیاست انتقالی به تفاهم برسند و رشد داعش و گروه‌های تروریستی بیش از این تقویت نشود؟ من فکر می‌کنم این امکان وجود دارد اما به سرعت رخ نخواهد داد.»

باراک اوباما پنجشنبه ششم اوت نیز به عنوان مهمان برنامه فرید ذکریا در شبکه سی ان ان از نتایج این توافق ابراز امیدواری کرد اما چند ساعت بعد  سناتور «چاک شومر» رهبر یهودی دموکرات‌های سنا و نماینده نیویورک در این مجلس اعلام کرده بود که با این توافقنامه مخالفت خواهد کرد.

قرار است کنگره آمریکا تا ماه سپتامبر به مفاد این توافقنامه رأی دهد. پیشتر رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که در صورت مخالف کنگره، رأی آن‌ها را وتو خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: دو نماینده حزب دمکرات آمریکا به مخالفان توافق هسته‌ای پیوستند

Share