Share

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، در راستای اصلاحات در دولت این کشور، کلیه منصب‌های معاونت را لغو کرد.

Haider_al-Abadi

به گزارش آسوشیتدپرس، حیدر عبادی یکشنبه ۹ اوت/ ۱۸ مرداد اعلام کرد که برای اجرای طرح اصلاحات در دولت عراق و جلوگیری از فساد دستگاه‌های دولتی، سه منصب معاونت ریاست جمهوری و منصب جانشینی نخست وزیری این دولت را لغو می‌کند.

بر اساس این طرح که باید به تصویب کابینه و مجلس عراق برسد، مقام سمبلیک نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق، به عنوان معاون رئیس جمهوری نیز حذف خواهد شد.

گفته می‌شود که نوری مالکی با ماندن در این مسند قصد دارد دوباره به قدرت بازگردد. مالکی این ادعا را رد کرده است.

در طرح اصلاحات دولتی العبادی، تعدادی از منصب‌های دولتی به «سیاستمداران مستقل» خواهد رسید. عبادی این طرح را راهی برای کوتاه کردن دست کسانی می‌داند که به گفته او «خط مشی حزبی و فرقه‌ای خود را پیش می‌برند.»

به موجب این طرح تمام پرونده‌های فساد مالی به کمیته‌ای برای رسیدگی سپرده  و مقامات متهم به فساد مالی محاکمه خواهند شد. به علاوه بودجه‌ای اختصاص یافته به محافظان شخصی مقامات دولتی کاهش یافته و وظیفه آن‌ها به وزارت داخلی و دفاع عراق محول می‌شود.

طی روزهای گذشته مردم معترض عراق به نامناسب بودن خدمات دولتی، از جمله قطعی مداوم برق در گرمای شدید روزهای اخیر، اعتراض کرده‌اند. بخش قابل توجهی از معترضان را شیعیان عراق که مهم‌ترین حامیان دولت عراق هستند تشکیل می‌دهند.

دو روز پیش، آیت الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان در عراق، طی سخنانی از حیدر عبادی خواست که در برابر فساد دولتی «شجاعانه‌تر» ظاهر شود و در برابر کسانی که «پول مردم را می‌خورند» با «مشت آهنین» پاسخ دهد.

Share