Share

بامداد دوشنبه ۱۰ اوت / ۱۹ مرداد دو نفر به روی کنسولگری آمریکا در استانبول آتش گشودند.

کنسولگری آمریکا در استانبول

کنسولگری آمریکا در استانبول

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان ترکیه و ان‌تی‌وی گزارش داده‌اند که دو مهاجم که یکی از آن‌ها زن بوده پس از تیراندازی گریخته‌اند و سپس از سوی نیروهای امنیتی مورد تعقیب قرار گرفتند.

این گزارش‌ها حاکی از آن است که کسی در جریان تهاجم مسلحانه به‌ کنسولگری آمریکا در استانبول کشته نشده است.

شبکه ان‌تی‌وی گفته یک زن در این رابطه دستگیر شده است.

پیش از این حمله، پنج مأمور پلیس و دو غیرنظامی در انفجاری در استانبول زخمی شدند.

آسوشیتدپرس گزارش داد، انفجار این بمب سحرگاه دوشنبه ۱۹ مرداد / ۱۰ اوت در یک پاسگاه پلیس واقع در منطقه «سلطان‌بایلی» استانبول رخ داد و منجر به آتش‌سوزی شد. شعله‌های آتش سپس سببِ ریزش بخشی از ساختمان سه طبقه‌ای پلیس شد.این گزارش از زخمی شدن پنج مأمور پلیس و دو غیرنظامی در این رویداد خبر داد.

انفجار بمب در پاسگاه پلیس ـ استانبول ـ دوشنبه ۱۹ مرداد / ۱۰ اوت

انفجار بمب در پاسگاه پلیس ـ استانبول ـ دوشنبه ۱۹ مرداد / ۱۰ اوت

خبرگزاری خصوصی «دوغان» ترکیه گفته است بر اثر این انفجار به خانه‌های همسایه و ۲۰ خودرو نیز آسیب وارد شده است.

این خبرگزاری ساعاتی بعد، از کشته شدن دو مهاجم در تیراندازی با پلیس نوشت. روزنامه «دیلی صاباح» اما نوشت فقط یک نفر کشته شده است. این در حالی است که پلیس استانبول اشاره‌ای به کشته شدن کسی نکرده و گفته است تنها سه مأمور پلیس و هفت غیرنظامی مجروح شده‌اند.

مسئولیت این انفجار را هنوز کسی برعهده نگرفته است.

روزنامه حریت گزارش داده که افرادی در برابر مقر پلیس گرد آمده و علیه پ‌ک‌ک شعار داده‌اند.

این حملات زمانی صورت گرفته است که درگیری‌های خشونت‌بار بین نیروهای امنیتی ترکیه و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در جریان است.

این خشونت‌ها در پی انفجار انتحاری در سوروچ، واقع در جنوب ترکیه که منجر به کشته شدن ۳۲ فعال چپگرا و زخمی شدن حدود ۱۰۰ نفر شد و همچنین قتل چند پلیس توسط شاخه نظامی پ‌ک‌ک، تنش در ترکیه افزایش یافته است.

دولت ترکیه در این مدت بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از مخالفان خود را دستگیر کرده است.

در آخرین تحولات، ترکیه به مواضع «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه نیز حمله هوایی کرده و به نیروهای ائتلاف جهانی علیه داعش به رهبری آمریکا اجازه داده تا از پایگاه‌های هوایی این کشور برای حمله به داعش استفاده کنند.در پی انفجار انتحاری چندی پیش در سوروچ، واقع در جنوب ترکیه که منجر به کشته شدن ۳۲ فعال چپگرا و زخمی شدن حدود ۱۰۰ نفر شد و همچنین قتل چند پلیس توسط شاخه نظامی پ‌ک‌ک، خشونت در ترکیه افزایش یافته است.

دولت ترکیه در این مدت بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از مخالفان خود را دستگیر کرده است.

Share