Share

آتش‌سوزی در جنگل‌های بهشت‌کوه استان لرستان پس از ۲۵ ساعت مهار شد. به گفته مقامات در این آتش‌سوزی افزون بر از بین رفتن پوشش گیاهی، پرندگان و گونه‌های نادر سنجاب نیز از بین رفتند.

1693964

قدرت‌الله ترابی‌نژاد، فرماندار پلدختر شامگاه دوشنبه ۱۹ مرداد به خبرگزاری مهر گفته که این آتش‌سوزی با وسایل ابتدایی مانند بیل پس از ۲۵ ساعت در ساعت ۲۲ دوشنبه مهار شده است.

این آتش‌سوزی از ساعت ۲۱ شامگاه یکشنبه ۱۸ مرداد در منطقه میانکوه غربی شهرستان پلدختر شروع شده بود.

با این حال ترابی‌نژاد می‌گوید ممکن است بر اثر وزش باد آتش دوباره این جنگل‌ها را فرا بگیرد و به همین دلیل، «نیروهای امدادی اعم از مردمی، عشایر و ستاد اطفای حریق شهرستان به حالت آماده باش کامل در منطقه استقرار دارند.»

به گفته این مقام دولتی،  گونه‌های گیاهی و جانوری و موجودات ریز به علت گستردگی و حجم بالای آتش از بین رفته‌اند و حتی پرندگانی که در لابلای شاخ و برگ درختان در لانه خود بودند، نابود شده‌اند.

او افزوده: «با توجه به این که منطقه بهشت کوه کرکی پلدختر زیستگاه گونه‌های نادر سنجاب است در اثر آتش سوزی، منطقه برای آنان به جهنم تبدیل شد.»

بابایی، یکی از اهالی روستای قلعه نصیر پلدختر گفته که ۲۵ ساعت آتش‌سوزی در کوه‌های بهشت کوه کرکی «این منطقه را به خاک سیاه نشاند.»

او در همین باره از مسئولان انتقاد کرده: «جای تاسف است که مسئولان استانی و کشوری برای مهار آتش جنگل‌های شهرستان کوهدشت بالگرد به منطقه اعزام کردند ولی با وجود این که این چندمین آتش‌سوزی با حجم بسیار وسیع در شهرستان پلدختر رخ می‌دهد مسئولان از اعزام بالگرد به منطقه عاجز مانده‌اند.»

آتش‌سوزی هفته گذشته در جنگل‌های کوهدشت لرستان باعث از بین رفتن ۸۰۰ هکتار از پوشش گیاهی این جنگل‌ها شد.

یکی دیگر از اهالی روستای قلعه نصیر می‌گوید: «متأسفانه مسئولان شهرستان پلدختر قادر به تهیه و تأمین امکانات اولیه اطفای حریق در شهرستان نشدند و نیروهای مردمی مستقر در منطقه با پیمودن مسافت چهار ساعت پیاده‌روی در فصل گرمای طاقت فرسا، نیرویشان تحلیل رفت و دیگر توانی برای ادامه عملیات اطفای حریق نداشتند.»

امکانات سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع در ایران برای مهار آتش‌سوزی‌ها بسیار ناچیز است و محیط‌بانان گاهی با سطل و دبه‌های آب به خاموش کردن آتش می‌پردازند. در اغلب این آتش‌سوزی‌ها، با کمک جوامع محلی آتش‌مهار می‌شود.

Share