Share

یک مقام دولتی خبر داده که انفجار مین در شهرستان قصرشیرین در استان کرمانشاه از ابتدای سال جاری تاکنون باعث مرگ شش نفر و زخمی شدن ۹ نفر شده است.

min

نعمت‌الله نازپرورده، معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفته در تازه‌ترین انفجار مین که روز سه‌شنبه ۲۰ مرداد جاری در این شهرستان رخ داده دو نفر که مشغول مین‌‌روبی بوده‌اند، از ناحیه سر، چشم و صورت زخمی شده‌اند.

به گفته اکبر آزادی، مدیر روابط عمومی مرکز فوریت‌های پزشکی کرمانشاه، این مصدومان افرادی ۴۲ و ۳۵ ساله هستند که به دلیل نیاز به اقدامات پیشرفته‌تر پزشکی، به مرکز استان منتقل شدند.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین می‌گوید که نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین افرادی که کار مین‌روبی را انجام می‌دهند، اغلب قربانیان انفجار مین هستند.

هفته گذشته نیز انفجار مین در نزدیکی روستای «لنگریز» از توابع شهرستان سروآباد در استان کردستان باعث دو پسر ۱۳ ساله و ۱۲ ساله شد.

بر اساس آمار‌ها، شش میلیون هکتار از خاک ایران به مین آلوده است و بیش از ٢٠ میلیون مین در سراسر ایران وجود دارد.

پنج استان آذربایجان غربی، ‌ کردستان، ‌ ایلام، کرمانشاه و خوزستان آلوده‌ترین مناطق ایران به مین‌ محسوب می‌شوند.

ایران تاکنون پیمان اتاوا را امضا نکرده است. طبق پیمان اتاوا دولت‌ها پس از گذشت ۱۰ سال از پایان جنگ موظفند کشتزار و مزارع را از مواد منفجره و مین پاک‌سازی کنند.

Share