Share

جنگنده‌های نیروی هوایی امریکا برای نخستین مرتبه، مواضع داعش در سوریه را با پرواز از پایگاه اینجرلیک بمباران کردند. تا کنون از این پایگاه برای پرواز پهپادها استفاده می‌شد.

incirlik

ارتش آمریکا اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور عملیات بمباران مواضع داعش در سوریه از پایگاه اینجرلیک در ترکیه را آغاز کرده‌اند. سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت نخستین پروازها چهارشنبه ۱۲ اوت انجام شده‌اند.

تا کنون ارتش امریکا از پایگاه اینجرلیک ترکیه تنها برای اعزام هواپیماهای جنگی بدون سرنشین به سوریه استفاده می‌کرد. جنگنده‌های سرنشین‌دار یا از پایگاه‌های دیگر منطقه و یا از عرشه ناو هواپیمابر آمریکا به پرواز در می‌آمدند.

پایگاه نظامی اینجرلیک در استان آدانا قرار دارد.

دولت ترکیه در ماه ژوئیه با آمریکا در مورد استفاده از پایگاه استراتژیک اینجرلیک برای بمباران مواضع داعش در سوریه و عراق به توافق رسید. آنکارا تا پیش از این خود را از ورود نظامی به ائتلاف ضد داعش دور نگاه می‌داشت. مجوز استفاده آمریکا از پایگاه اینجرلیک، پس از مکالمه تلفنی اردوغان و اوباما در روز چهارشنبه ۲۲ ژوئیه نهایی شد.

رسانه‌های ترکیه در آن زمان نوشتند، دولت اردوغان با دادن این مجوز، نظر آمریکا برای ایجاد «منطقه حائل» در شمال حلب را جلب کرده است.

دولت ترکیه در حالی که از سوی مخالفان خود به حمایت از داعش متهم می‌شد، در ماه ژوئیه اقدام به بمباران مواضع «دولت اسلامی» در مناطق مرزی ترکیه و سوریه کرد و هم‌زمان به قرارگاه‌های حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در مرز عراق حمله برد.

دولت ترکیه هم‌زمان با عملیات نظامی در مناطق مرزی، یورش پلیسی گسترده‌ای در ۲۴ ژوئیه در  ۱۲ استان ترکیه برای دستگیری صدها نفر از مظنونان همکاری با داعش ترتیب داد. در تجسس خانه به خانه ماموران امنیتی، گروه زیادی از فعالان چپ و کرد نیز دستگیر شدند. این یورش‌ها از نگاه ناظران، واکنشی به پیروزی غافلگیر‌کننده حزب چپ‌گرا و کرد “اتحاد دمکراتیک خلق‌ها” تلقی شد که در انتخابات پارلمانی ترکیه به ۸۰ کرسی دست یافت.

تحلیل‌گران سیاسی می‌گویند هدف اردوغان و حزب «عدالت و توسعه» از گشایش جبهه‌های جدید علیه داعش و حزب کارگران کردستان، پیشبرد سیاست تثبیت قدرت داخلی و تامین هژمونی منطقه‌ای است. حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات پارلمانی ماه ژوئن به اکثریت مطلق آرا دست نیافت و در حال حاضر سرگرم رایزنی برای یافتن شریک ائتلافی است.

بیشتر بخوانید: چرا ترکیه کردها را بمباران می‌کند؟

تلاش دولت ترکیه برای ائتلاف با حزب جمهوری خلق

چرا سیاست منطقه‌ای ترکیه چرخشی ناگهانی کرد؟

ترکیه و اقدامات مخاطره‌آمیز در سه جبهه

انفجار سوروچ؛ زنگ خطر گسترش نفوذ داعش در ترکیه

Share