Share

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت خبر داد که از این پس تمام اتباع قانونی افغانستانی در ایران بیمه خواهند شد.

عکس: از آرشیو

به گزارش خبرگزاری فارس، چهارشنبه ۲۱ مردادماه، در وزارت کار نشستی با موضوع اتباع خارجی بین عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و علی ربیعی وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد.

در این نشست هماهنگی‌های پوشش بیمه‌ای اتباع خارجی به ویژه مهاجران کشور افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت به تشریح تصمیماتی که درباره پوشش بیمه اتباع خارجی گرفته شد، پرداخت و گفت: «تا به امروز همه هزینه‌هایی که در حوزه بهداشت و درمان، واکسیناسیون، پیشگیری از بیماری‌های واگیردار و خدمات کودک و مادر برای این افراد انجام می‌شد بدون هزینه و به عبارتی ناقص بود اما با تصمیماتی که در جلسه امروز گرفته شد سطح خدمات به این افراد ارتقا یافته و وزارت بهداشت نیز از زیر این بار سنگین نجات پیدا می‌کنند.»

قاضی‌زاده هاشمی افزود در این جلسه مقرر شد از تعداد ۸۵۰ هزار اتباع کشور افغانستان در ایران، گروه آسیب‌پذیر آنان که شامل ۲۲۰ هزار نفر بودند به ۳۰۰ هزار نفر ارتقا پیدا کنند و خدماتی با هزینه کمتر به آنان ارائه شود و باقیمانده این افراد که تعدادی معادل ۵۵۰ هزار نفر هستند هزینه بیشتری پرداخت کنند.

به گفته او به این ترتیب همه اتباع کشور افغانستان که به طور قانونی در کشورمان زندگی و کار می‌کنند توسط بیمه سلامت ایرانیان بیمه می‌شوند.

وضعیت مهاجران افغان در ایران مناسب نیست، به ویژه اتباع غیرقانونی مورد تبعیض بیشتری واقع می‌شوند. ورود افغان‌ها به برخی استان‌های ایران ممنوع است و برخی مدرسه‌ها از ثبت‌نام کودکان افغان سر باز می‌زنند. عده‌ای در ایران نیز شغل‌های محدود مهاجران افغان را مشکل اصلی بیکاری کارگران اعلام می‌کنند. همچنین امکان ثبت ازدواج‌ مردان افغان با زنان ایرانی وجود ندارد و گاه فرزندان‌ آن‌ها بی‌شناسنامه می‌مانند.

بیشتر بخوانید:

افغانستانی‌ها در ایران؛ تبعیض و بهره‌کشی

هشدار به دختران و زنان درباره ازدواج با اتباع خارجی

زدواج زنان و مردان ایرانی با مهاجران غیر‌ایرانی

شدید سخت‌گیری‌ها علیه اقامت مهاجران افغان در ایران

تلاش مسئولان برای جلوگیری از رسوایی در پرونده تنبیه کودکان افغانستانی در پاکدشت

یک مقام سازمان بهزیستی: ‌۶۵ درصد کودکان خیابانی در ایران، اتباع خارجی هستند

 

Share