Share

یک مقام شرکت بریتانیایی – هلندی «شل» خبر داده که در صورت آمادگی ایران، این شرکت سرمایه‌گذاری بلندمدت در صنعت نفت و گاز ایران را بررسی می‌کند.

Shell Gas

نورالدین وفاتی، رئیس ارتباطات با رسانه‌های بخش خاورمیانه و شمال آفریقای شرکت شل در گفت‌وگویی با روزنامه شرق که یکشنبه ۲۵ مرداد چاپ شده، گفته که پس از لغو عملی تحریم‌ها و محدودیت‌ها بر سر راه فعالیت شرکت‌های نفتی، «رویال داچ شل» علاقمند به «حضور و ایفای نقش و کشف فرصت‌های تازه» در توسعه صنعت نفت و گاز ایران است.

مدیر ارشد اجرایی شرکت شل نیز چندی‌ پیش به رویترز گفته بود: «در صورت آمادگی ایران، فرصت سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز این کشور را بررسی خواهیم کرد.»

«رویال داچ شل» در سال ١٩٠٧ و از ادغام دو شرکت «رویال داچ» هلندی و «شل» انگلیسی و با عنوان «رویال داچ شل» در شهر لندن پا گرفت. طرف بریتانیایی مالک ۴٠ درصد و طرف هلندی هم مالک ۶٠ درصد سهام این شرکت است.

ایران تا پیش از افزایش تحریم‌ها به‌طور متوسط روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت به شرکت شل می‌فروخت.

با تحریم سازمان جهانی انتقالات بین بانکی، سویفت، شرکت نفتی شل برای عمل به قراردادهای نفتی خود با ایران دچار مشکلات متعددی شد.

پیش از اعمال تحریم‌ها شرکت رویال داچ شل به‌همراه شرکت توتال فرانسه، پس از شرکت توپراس ترکیه، دومین مشتری بزرگ نفت ایران در غرب به‌شمار می‌رفتند که پس از گسترش تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خرید نفت از ایران را متوقف کردند.

شرکت شل به دلیل تحریم‌های مالی هنوز نتوانسته بدهی یک میلیارد دلاری خود را به ایران پرداخت کند اما اکنون نورالدین وفاتی به روزنامه شرق گفته بدهی معوقه شل به شرکت ملی نفت ایران بابت برداشت محموله‌های نفت خام تا قبل از سه‌ماهه دوم سال ٢٠١٢ بوده که به خاطر اعمال تحریم، امکان پرداخت و تسویه مبالغ وجود نداشته است.

به گفته او، شرکت شل هم‌اکنون به دنبال راهکارهایی است تا بتواند «هرچه‌سریع‌تر» نسبت به پرداخت و انتقال این بدهی اقدام کند.

Share