Share

یک مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در خصوص وضعیت تغذیه در بین ایرانیان ابراز نگرانی کرده و گفته که تنها ۱۰ درصد از جامعه میوه و سبزی مصرف می‌کنند.

Fast-food

فرید نوبخت، کار‌شناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت به روزنامه شهروند گفته که نزدیک به ٩٠‌ درصد ایرانیان، کمتر از میوه و سبزی استفاده می‌کنند.

نوبخت همچنین افزایش استفاده از نمک، شکر، روغن و غذاهای فست‌فودی در بین ایرانیان را «زنگ خطر» خوانده و گفته ایرانی‌ها تا ١۵٠‌سال پیش به خاطر بیماری‌های عفونی جانشان را از دست می‌دادند «اما از دو سه دهه اخیر، وضع فرق کرده و دیگر ایرانی‌ها نه به‌خاطر بیماری‌های عفونی که به دلیل بیماری‌های غیرواگیردار می‌میرند، یعنی‌‌‌ همان دیابت و فشار خون و سکته‌های مغزی و قلبی و بیماری‌های تنفسی.»

او علت این نوع مرگ‌ها را نیز نوع تغذیه ایرانیان دانسته و مثال زده که بر اساس توصیه‌های بین‌المللی هر فرد باید روزانه پنج گرم نمک مصرف کند اما در ایران، هر نفر ١٢ گرم نمک مصرف می‌کند که دو برابر توصیه‌های بین‌المللی است.

به گفته این مقام وزارت بهداشت این حجم استفاده از نمک، ١٢‌ میلیون نفر را در ایران به فشار خون مبتلا کرده و منجر به سکته مغزی ١۵٠‌هزار ایرانی در سال شده است.

بهرام بیرانوند، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ایران نیز سال گذشته گفته بود که ۴۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور تغذیه نامناسب دارند. وزارت بهداشت ایران نیز می‌گوید که ۴۷میلیون ایرانی غذای مناسب نمی‌خورند. به گفته وزارت بهداشت پنج استان کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خوزستان بیش از سایر استان‌ها با سوءتغذیه و ناامنی غذایی مواجه هستند.

نوبخت گفته یکی از برنامه‌های اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت، «ارتقای فرهنگ و سواد تغذیه‌ای مردم است.»

به گفته او، «سوء تغذیه تنها با مسائل اقتصادی سر و کار ندارد، بسیاری از افراد، از نظر مالی مشکلی ندارند اما به خاطر نداشتن فرهنگ و سواد تغذیه‌ای دچار اختلال می‌شوند.»

Share