Share

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد کارشناسانی که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی تأسیسات هسته‌ای به ایران سفر می‌کنند پیش از ورود به کشور توسط وزارت اطلاعات «چک امنیتی» می‌شوند.

عباس عراقچی: در توافق هسته‌ای نحوه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب پروتکل الحاقی خواهد بود.

عباس عراقچی: در توافق هسته‌ای نحوه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب پروتکل الحاقی خواهد بود.

به گزارش وب‌سایت «خانه ملت»، عباس عراقچی در مورد «امکان جاسوسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» گفت: «آژانس از قبل بازرسان خود را جهت ورود به کشور به ما معرفی می‌کند که این افراد از سوی نهادهای امنیتی وزارت اطلاعات چک می‌شوند.»

عراقچی افزود: «بعد از تأیید وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه برای آن‌ها ویزا صادر می‌کند و هیچ فردی خارج از گروه بازرسان مورد تأیید جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند تحت عنوان بازرس آژانس وارد کشور شود.»

پیش از این در جریان ترور دانشمندان هسته‌ای ایران بارها مقامات جمهوری اسلامی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به جاسوسی از برنامه هسته‌ای این کشور و دست‌اندرکاران آن متهم کرده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت هر بازرسی که بخواهد از سوی آژانس به ایران بیاید باید از بین‌‌ همان افرادی باشد که پیش از این مورد تأیید جمهوری اسلامی قرار گرفته و فردی خارج از این گروه نمی‌تواند تحت عنوان بازرس آژانس به ایران وارد شود.

به‌گفته عباس عراقچی در توافق هسته‌ای نحوه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب پروتکل الحاقی خواهد بود و همه محدودیت‌ها و نظارت‌ها در چارچوب این پروتکل است و فرا‌تر از آن نیست.

او افزود «یک یا دو مورد استثنا» درباره نوع نظارت در توافق هسته‌ای وجود دارد که آن‌ها نیز نظارتی بیش از پروتکل الحاقی نیست.

بازرسی‌های گسترده و سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران در چارچوب توافق صورت گرفته میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان، یکی از مواردی است که مقامات حکومتیِ مخالف توافق هسته‌ای آن را نمی‌پذیرند.

Share