Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۶ مرداد بر مواضع سرسختانه خود علیه آمریکا تأکید کرد. او گفت ایالات متحده قصد دارد با توافق هسته‌ای در ایران و خاورمیانه نفوذ کند اما جمهوری اسلامی «با همه توان» مانع از آن خواهد شد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای: نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی.

آیت‌الله علی خامنه‌ای: نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی.

علی خامنه‌ای که تاکنون در مورد توافق هسته‌ای ایران به شکلی روشن اظهارنظری نکرده است در سخنان خود تکلیف این توافق را نامعلوم دانست و گفت این توافق «نه معلوم است این‌جا (ایران) تصویب بشود و نه معلوم است آن‌جا (آمریکا) تصویب بشود.»

نیروهای مخالف توافق هسته‌ای در مجلس ایران خواهان تصویب «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک) در مجلس هستند در حالی‌که موافقان آن می‌گویند نیازی به تصویب آن وجود ندارد.

خامنه‌ای گفت: «نیت آن‌ها (آمریکا) این بود که از این توافق راهی پیدا کنند برای نفوذ در کشور. ما این راه را بستیم. ما این راه را به‌طور قاطع خواهیم بست.»

او افزود: «نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی.»

علی خامنه‌ای تأکید کرد که جمهوری اسلامی «با همه توان» با این نفوذ مقابله خواهد کرد‌.

او همچنین بر ادامه سیاست‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه پافشاری کرد و با بیان این‌که ایران هر کمکی به یمن خواهد کرد، افزود: «آمریکایی‌ها در منطقه می‌خواهند نفوذ کنند و اهداف خودشان را دنبال کنند؛ ما نخواهیم گذاشت.»

او گفت ایران مانع از تجزیه سوریه و عراق خواهد شد و «از هر کسی که با اسرائیل مبارزه کند» و این کشور را «بکوبد»، «همه‌جور حمایتی» که برای آن ممکن باشد انجام خواهد داد.

در پی توافق هسته‌ای ایران و شش کشور قدرتمند جهان برخی از تحلیلگران غربی نسبت به تغییر سیاست ایران در منطقه نیز اظهار امیدواری کرده بودند. به نظر می‌رسد با این سخنان رهبر جمهوری اسلامی دست‌کم در حال حاضر نمی‌توان چشم‌انداز تازه‌ای برای چنین تغییراتی متصور شد.

Share