Share

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران گفته که گزارش بررسی وضعیت پارازیت‌ها در شورای عالی امنیت ملی در دست بررسی است.

parazit

محمود واعظی در گفت‌وگو با روزنامه «خراسان» که امروز چهارشنبه ۲۸ مرداد چاپ شده، افزوده بر اساس نتایج آخرین گزارش‌ها، شدت پارازیت‌ها نسبت به گذشته «بسیار کاهش پیدا کرده و به طور کلی وضعیت در مقایسه با گذشته بهبود زیادی پیدا کرده است.»

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران مهرماه سال گذشته به وزیران سه وزارتخانه «ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات»، «بهداشت و درمان» و «دفاع» و همچنین رئیس سازمان انرژی اتمی دستور داده بود تا در مورد ارسال پارازیت‌ها در این کشور گزارشی به وی ارائه دهند.

ارسال امواج مزاحم یا پارازیت در ایران موضوع مورد مناقشه سال‌های اخیر است و عده‌ای این امواج را برای سلامتی شهروندان مضر می‌دانند.

به‌گفته وزیر ارتباطات، وضعیت پارازیت‌ها در حال حاضر به صورت مستمر و منظم با هماهنگی سازمان انرژی اتمی و دستگاه‌های دیگر از جمله وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست در حال انجام است.

او می‌گوید که «جای نگرانی نیست» و گزارش‌هایی که تهیه کرده‌اند نشان می‌دهد که وضعیت ارسال پارازیت‌ها در حال حاضر «بحرانی نیست و حتی وضع نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است.»

سازمان محیط زیست ایران می‌گوید که به‌دلیل سرطان‌زا بودن پارازیت‌ها، پیشنهاد این سازمان بر حذف کامل پارازیت‌هاست.

مسأله خطرات پارازیت‌ها و سرطان‌زا بودن آن‌ها از مدت‌ها پیش و در دولت پیشین بار‌ها مطرح شده بود و هر بار مقام‌های دولتی این موضوع را انکار می‌کردند.

جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از پخش برنامه‌های ماهواره‌ای شبکه‌های رادیو ـ تلویزیونی و رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، به‌شکل گسترده‌ای روی این برنامه‌ها پارازیت می‌فرستد.

Share