Share

۱۴ نماینده مجلس ایران از قوه قضائیه خواسته‌اند تا معاونان سعید مرتضوی، رئیس پیشین سازمان تأمین جتماعی نیز محاکمه شوند.

saeed-Mortazavi1

حسین دهدشتی که یکی از این ۱۴ نماینده مجلس است، در این‌باره به روزنامه شرق گفته: «نقش معاونان مرتضوی در پرونده تخلف‌های تأمین اجتماعی پررنگ است و نمایندگان در این نامه از رئیس قوه قضائیه خواستار دادگاهی‌شدن معاونان سعید مرتضوی شده‌اند.»

به گفته دهدشتی، «خطایی نبوده که مرتضوی در تأمین اجتماعی مرتکب نشده باشد، رد مال و حبس به بخش کوچکی از جرائم او مرتبط می‌شود و پرونده تأمین اجتماعی هنوز در راه است.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه چند روز پیش در یک نشست خبری گفته بود سعید مرتضوی به «حبس و رد مال» محکوم شده است.

با این حال نادر قاضی‌پور، یکی دیگر از این ۱۴ نماینده گفته که این محکومیت مربوط به بخشی از «تخلفات» مرتضوی در تأمین اجتماعی است و پرونده تحقیق‌ و ‌تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی هنوز به دادگاه نرفته و پرونده در مرحله بازپرسی است.

حسین دهدشتی، بهروز نعمتی، نادر قاضی‌پور، عبدالله سامری، سعید زمانیان، امیرحسین قاضی‌زاده، محسن علیمردانی، مهدی عیسی‌زاده، محمدمهدی پورفاطمی، عباس قائید رحمت، ایرج عبدی، نعمت‌الله منوچهری، علیرضا محجوب و شهروز افخمی ١۴ عضو کمیته تفحص از تأمین اجتماعی را تشکیل می‌دهند.

قاضی‌پور افزوده: «در صحبت‌هایی که نمایندگان تفحص‌کننده با بازپرس پرونده داشته‌اند، قرار بر این شده همه ابعاد تخلفات و جرائم انجام‌شده در تأمین اجتماعی، به‌ویژه تخلف‌های معاونان مرتضوی و هیأت‌مدیره سابق سازمان تأمین اجتماعی نیز به‌صورت ویژه بررسی شود.»

یکی دیگر از نمایندگان که خواسته نامش برده نشود، به شرق گفته: «مرتضوی کار خودش را خوب بلد است، هم حقوق خوانده و هم مدت‌ها دادستان بوده و به چم‌وخم‌های قضایی مسلط است. مردان نزدیک به او، ازجمله معاونان مرتضوی بدون شک نکات قابل تأملی برای دادگاه و مراجع قضائی دارند و باید این نکته را در نظر گرفت که معاونان به اندازه شخص مرتضوی به نکات و دررو‌ها واقف نیستند.»

مرتضوی در گزارش هیأت تحقیق و تفحص مجلس، به تخلفاتی چون دادن پاداش‌های هنگفت به مدیران ارشد و میانی تأمین اجتماعی و پرداخت پول‌های مشکوک به تعداد قابل توجهی از مقامات دولتی و نمایندگان متهم شده است. طبق این گزارش، سعید مرتضوی به ۳۷ نماینده مجلس در مجموع ۱۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به‌عنوان هدیه پرداخته است.

مرتضوی همچنین به فروش غیرقانونی ۱۳۸ شرکت زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی «شستا» به بابک زنجانی متهم شده است.

Share