Share

رشید قربانی، مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان از افزودن بخش کُردی به کتاب‌های مقطع متوسطه از سال آینده تحصیلی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رشید قربانی، روز گذشته سه‌شنبه ۲۷ مردادماه در جمع خبرنگاران رسانه‌های کردستان در سنندج گفت به کتاب ادبیات فارسی دوره متوسطه دوم در استان کردستان بخش کُردی افزوده می‌شود.

او افزود: «با مجوزی که از وزارتخانه آموزش و پرورش دریافت کرده‌ایم حدود یک سوم از کتاب ادبیات فارسی پایه اول تا سوم دوره متوسطه دوم به مطالب کُردی اختصاص می‌یابد.»

به‌گفته مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان این مطالب در حال حاضر در دست تهیه و تدوین است و پیش‌بینی می‌شود که برای سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ خورشیدی در کتاب ادبیات فارسی دانش‌آموزان استان گنجانده شود.

در آغاز مردادماه جاری نیز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پایان سفرش به استان کردستان اعلام کرد که زبان و ادبیات کردی از مهرماه سال جاری در دانشگاه‌های این استان تدریس خواهد شد.

هفته اول اسفندماه سال گذشته نیز آموزش زبان کردی با یک کتاب درسی به نام «وانه کوردی» در مدرسه‌های شهر سقز در استان کردستان آغاز شد.

روحانی در کارزارهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری دو سال قبل، بیش از سایر نامزدها از حقوق اقلیت‌ها سخن گفته بود.

در ایران، با وجود این که زبان مادری بسیاری از مردم فارسی نیست اما تاکنون آموزش هر زبان ایرانی‌ای جز فارسی ممنوع بوده است.

Share