Share

پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا، یکشنبه ۲۳ اوت/ اول شهریور، از ورود موج پناهجویان به اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کرد و تنها راه حل برای جلوگیری از ادامه این موج را «لغو قرارداد شنگن» دانست.

Evstafiev-travnik-refugees

به گزارش آژانس خبری فرانسه، پائولو جنتیلونی در مصاحبه با روزنامه «ال‌‌مساجرو»، موج عظیم پناهجویانی که طی چند روز گذشته در مرز یونان و مقدونیه ماندند را «تهدیدی برای حرکت آزادانه مردم از مرزی به مرز دیگر» خواند و این مشکل را نه مختص به یونان، ایتالیا و مجارستان بلکه «خطری برای اروپا» دانست و اضافه کرد: «به همین سبب باید قوانین مهاجرپذیری اروپاییزه شوند.»

وزیر خارجه ایتالیا با بیان اینکه تنش موجود برای ورود پناهجویان به اروپا از سواحل سیسیل تا جزیره کوس، از مقدونیه تا مجارستان و کانال کاله – مانش گسترش یافته است، تنها راه حل عملی را در لغو قرارداد شنگن برای جلوگیری از امکان «سفر آزادانه بین مرزهای قاره اروپا» عنوان کرد و گفت: «یکی از ستون‌های بنیادی اتحادیه اروپا، یعنی جابه‌جایی آزادانه مردم، در خطر است. آیا می‌توانیم اتحادیه اروپا را بدون شنگن تصور کنیم؟ آیا می‌توانیم به مرزهای قدیمی خود بازگردیم؟»

جنتیلونی در ادامه با ابراز نگرانی از اینکه مسأله پناهجویان سبب شود که اروپا «روح خود را برای همیشه از دست دهد»، گفت: «درباره مقوله مهاجرت، اروپا در خطر این است که بد‌ترین وجه خود را با خودخواهی، اتخاذ تصمیم‌های عجولانه و مشاجره بین دولت‌های عضو به نمایش بگذارد.»

فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان و زیگمار گابریل، معاون صدر اعظم آلمان و رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان صبح یکشنبه در گفتگویی تلفنی درباره بازبینی سیاست‌ پناهجوپذیری اتحادیه اروپا، «تقسیم عادلانه پناهجویان بین کشورهای اروپا» را ضروری دانستند.

آلمان اعلام کرده است که از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی تا ۱۹ اوت، ۸۰۰ هزار پناهجو در این کشور برای پناهندگی ثبت نام کرده‌اند.

دولت آلمان از سوی جناح راست به دلیل پذیرش پناهندگان به این کشور به شدت تحت فشار است. طی دو روز گذشته گروه‌های دست‌راستی آلمانی با یورش به یک کمپ پناهجویان در نزدیکی شهر درسدن، با پلیس درگیر شدند که موجب زخمی شدن ۳۱ پلیس شد. آن‌ها خواهان اخراج پناهجویان از آلمان و بستن مرزهای این کشور به روی مهاجران هستند.

به گفته برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه، قرار است وزرای کشور و خارجه اتحادیه اروپا در اواسط ماه اکتبر سال جاری میلادی، چند روز پیش از اجلاس مالت در ماه نوامبر، برای بررسی «بحران ورود مهاجران به اروپا» نشستی برگزار کنند.

بیشتر بخوانید: هزاران پناهجو از سد مرزی مقدونیه گذشتند

Share