Share

معبد ۲۰۰۰ ساله بعل‌شمین در پالمیرا توسط نیروهای «دولت اسلامی» منفجر شده است. پیش‌تر مجسمه معروف شیر در محوطه پالمیرا منهدم شده بود.

baalshemin

باستان‌شناسان و کنشگران سوری از منفجر شدن مهم‌ترین معبد پالمیرا توسط نیروهای «دولت اسلامی» خبر دادند. مامون عبدالکریم، مدیر میراث باستانی سوریه اعلام کرد که معبد بعل‌شمین توسط داعش منفجر شده است. خبرگزاری فرانسه به نقل از عبدالکریم نوشت محراب این معبد و ستون‌های بیرونی آن با به کارگیری مقادیر زیادی مواد منفجره از بین رفته‌اند.

پیش‌تر گفته شده بود که داعش در این معبد مواد منفجره کار گذاشته است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) نیز خبر ویرانی معبد بعل‌شمین را تایید کرد. این معبد از قرن ۱۷ پیش از میلاد بر جای مانده  و در سال ۱۳۰ میلادی توسط قیصر روم گسترش یافته بود.

رئیس موزه‌های سوریه، تاریخ انفجار در معبد بعل شمین را یکشنبه (۲۳اوت/اول شهریور) عنوان کرده اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید انفجار مربوط به یک ماه قبل است.

پالمیرا از کهن‌ترین شهرهای خاورمیانه است و جزء مجموعه میراث فرهنگی یونسکو به شمار می‌رود.

عبدالکریم از ویرانی‌های دیگری در پالمیرا نیز خبر داده است. در ماه ژوئیه، مجسمه مشهور شیر در پالمیرا منهدم شده. هم‌چنین از یکی از موزه‌های این مجموعه به عنوان زندان و سالن دادگاه استفاده شده است. داعش از صحن تئاتر پالمیرا نیز برای اعدام افراد استفاده کرده است.

خبر ویرانی معبد بعل شمیل پس از روشن شدن سرنوشت مدیر باستان‌شناسی پالمیرا اعلام شد.  داعش خالد اسعد، سرپرست ۸۲ ساله کاوش‌های باستانسناسی پالمیرا را پس از مدتی اسارت گردن زد و جسدش را برای مدتی به ستون یکی از بناهای باستانی آویخت.

پالمیرا در ۲۱۰ کیلومتری دمشق و در استان حمص واقع شده است. این شهر در دوران باستان، بین‌النهرین را به شمال سوریه متصل می‌کرد. ویرانه‌های متعدد این شهر در سال ۲۰۱۳ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی در معرض انقراض قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: داعش مدیر پروژه باستان‌شناسی پالمیرا را گردن زده است

Share