Share

در حالی که بیماری آتنا دائمی، زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین رو به پیشرفت گزارش شده است، مقام‌های دادستانی تهران بعد از گذشت نزدیک به ده ماه از بازداشت او، از اعزامش به مراکز درمانی خودداری می‌کنند.

Atena-Daemi

آتنا دائمی

آتنا دائمی، مهر ماه سال گذشته و پس از شرکت در تجمع اعتراضی نسبت به بمباران منطقه کوبانی در سوریه توسط داعش، از سوی اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر و به بند ۲- الف زندان اوین منتقل شد و اسفند ماه سال گذشته، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به تحمل حکم ۱۴ سال حبس تعزیری به اتهام‌هایی از جمله اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور (هفت سال)، توهین به رهبری (سه سال) و چهار سال حبس به علت تلاش برای اختفای ادله جرم، محکوم شد.

او در حالی در دادگاه بدوی و بدون اجازه دفاع از خود به اتهام تلاش برای اختفای جرم به تحمل چهار سال حبس محکوم شده که تنها ادله موجود در پرونده برای این اتهام خودداری از افشای رمز فیس‌بوک شخصی از سوی این زندانی سیاسی ذکر شده است.

در مدت ۱۰ ماه بازداشت آتنا دائمی، پزشکان علائم بروز بیماری‌های متعددی از جمله ام اس و سرطان پستان را در او دیده‌اند. رنج این زندانی سیاسی از مشکلاتی مانند ضعف بینایی و استخوانی در حالی ادامه دارد که مقام‌های قضایی همچنان از اعزام او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

خانواده دائمی در مدت سه ماه بازداشت او در سلول انفرادی بند ۲- الف زندان اوین و هفت ماه نگهداری‌اش در بند زنان زندان اوین، پیگیری‌های فراوانی برای اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان انجام داده‌اند. این در حالی است که در طی این ۱۰ ماهه، نه تنها مجوز مراجعه او به پزشک معتمد صادر نشده است، که حالا از سوی برخی منابع خبر می‌رسد پزشکان بهداری زندان با مشاهده علائم جدیدی از جمله بی‌حسی دست و پا، کاهش شدید وزن، لکه‌بینی چشم‌ها و ضعف استخوانی، به ابتلای این زندانی سیاسی به بیماری صعب‌العلاج ام‌اس هم مشکوک شده‌اند.

به تمام این مشکلات جسمانی آتنا دائمی باید تشخیص احتمال جدی بیماری سرطان پستان از سوی پزشک متخصص زندان اوین پس از مشاهده ترشحاتی در این ناحیه را نیز اضافه کرد.

عفونت شدید لثه و دندان که این روزها کل ناحیه فک و صورت این زندانی سیاسی را دردناک کرده است هم موجب موافقت خدابخشی، نماینده دادستانی تهران، برای اعزام آتنا دائمی به بیمارستان نشده است.

البته آتنا دائمی یک بار در تیر ماه سال جاری نزد پزشک متخصص فرستاده شده است که گفته می‌شود به دلیل درخواست‌های غیر اخلاقی پاسیار زندان اوین، با نام مستعار «نقی‌پور»، مبنی بر عریان شدن این زندانی زن در مقابل چشمان او برای معاینه پستان‌هایش و همچنین باز نکردن دستبند این زندانی، معاینه نا‌تمام مانده است؛ اقدامی که به گفته برخی زندانیان سیاسی زن زندان اوین از سوی این فرد بارها انجام شده است.

از آن زمان تا‌کنون، خدابخشی، نماینده دادستانی، با وجود دستور فوری پزشک بند و مجوز مسئولان زندان، به بهانه انتشار عکسی در فضای مجازی از آتنا دائمی در هنگام مراجعه قبلی او به بیمارستان، از اعزام دوباره او سر باز می‌زند. اقدامی خلاف قانون که حالا جان این زندانی سیاسی را به طور جدی تهدید می‌کند.

در کنار خودداری مسئولان قضایی از اعزام آتنا دائمی به بیمارستان، خانواده او نیز تا کنون موفق به در اختیار گرفتن پرونده پزشکی او برای مشورت با پزشکان بیرون از زندان نشده‌اند.

همه این‌ها در حالی است که پرونده قضایی آتنا دائمی از ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری از شعبه بدوی به شعبه ۳۶ دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر منتقل شده که بعد از بیش از سه ماه در نوبت رسیدگی قرار دارد.

این در حالی است که مسئولان قضایی در ۱۰ ماه بازداشت همراه با فشارهای روانی و جسمی، حتی از اعطای حق قانونی مرخصی به آتنا دائمی نیز خودداری کرده‌اند. خانواده این زندانی سیاسی امیدوارند با توجه به نبود هر گونه ادله قانونی برای اتهام‌های منتسب به او، حکم دادگاه بدوی در مرحله تجدید نظر به صورت کامل نقض شود.

همزمان، خانواده نرگس محمدی، دیگر زندانی سیاسی زندان اوین، از بیماری شدید او و جلوگیری مقام‌های قضایی از مراجعه او به بیمارستان خبر می‌دهند. رویه‌ای که به گفته فعالان حقوق بشر به قصد فشار مضاعف بر زندانیان سیاسی اعمال می‌شود.

Share