Share

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده نزدیک به سه هزار پناهجو به مقدونیه هجوم آورند.

پناهجویان در مرز یونان و مقدونیه

پناهجویان در مرز یونان و مقدونیه

به‌گزارش رویترز، ملیسا فلمینگ، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان روز سه‌شنبه ۲۵ اوت / ۳ شهریور با اشاره به ادامه خشونت‌ها در عراق و سوریه و بدتر شدن شرایط زندگی پناهندگان سوری در ترکیه، اردن و لبنان، گفت: «ما انتظار نداریم در ماه‌های آینده موج پناهجویی فروکش کند.»

فلمینگ افزود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید «توزیع عادلانه» متقاضیان پناهندگی را تضمین کنند.

او گفت: «ما صادقانه بر این باوریم که اگر تدابیر درست اتخاذ شود اروپا می‌تواند قابوضعیت را اداره کند.»

اتحادیه اروپا در حال حاضر با موج تاریخی ورود پناهجویان از آفریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا مواجه است. آن‌ها برای رسیدن به یک زندگی بهتر و امن‌تر می‌خواهند خود را از طریق یونان و کشورهای بالکان به اروپای غربی برسانند.

سازمان‌های امدادرسان از وضعیت اسفناک پناهجویان در منطقه مرزی یونان – مقدونیه خبر می‌دهند. هزاران پناهجو ابتدا خود را به جزایر یونان می‌رسانند و سپس از راه مقدونیه، صربستان و مجارستان قصد ورود به اروپای غربی را دارند.

روز دوشنبه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در برلین با فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه دیدار کرد تا درباره وضعیت پناهجویان در اروپا به گفت‌وگو بنشینند.

آلمان و فرانسه بر سیاست مشترک اتحادیه اروپا و سیستم پناهندگی واحد در پیوند با پناهجویان تأکید کرده و خواهان معیار واحدی نسبت به «کشور امن مبدا» در کل اروپا شدند.

مرکل و اولاند گفتند که با دسته‌بندی کشورهای مبدا، آن دسته از متقاضیان پناهندگی که از مناطق امن آمده‌اند، به سرعت به کشور خود بازگردانده می‌شوند و این امکان به پناهجویان دیگری که از کشورهای درگیر جنگ می‌آیند داده می‌شود تا هر چه سریع‌تر به وضعیت‌شان در اروپا رسیدگی شود.

Share