Share

مجید تخت‌روانچی، عضو بلندپایه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفت نیازی به تصویب «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک در توافق هسته‌ای)، توسط مجلس نیست.

مجید تخت‌روانچی: نمی‌توان به مجموعه برجام چیزی افزود یا از آن کم کرد، کل آن یا باید پذیرفته شود یا نشود.

مجید تخت‌روانچی: نمی‌توان به مجموعه برجام چیزی افزود یا از آن کم کرد، کل آن یا باید پذیرفته شود یا نشود.

به‌گزارش خبرگزاری فارس، تخت‌روانچی عصر روز چهارشنبه ۴ شهریور / ۲۶ اوت گفت: «فکر نمی‌کنیم که لازم باشد مجلس برجام را تصویب کند، چراکه اگر این کار صورت بگیرد مانند قوانین داخلی خودمان خواهد شد.»

او افزود: «برجام ماهیتی مانند یک پروتکل و یک معاهده بین‌المللی ندارد و طرف‌های دیگر ما یعنی شش کشور دیگر هم برجام را تصویب نمی‌کنند.»

مسأله تصویب برجام در مجلس از مسائلی است که هنوز در بین مقامات حکومتی ایران بر سر آن اختلاف هست.

دولت و اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران می‌گویند تصویب برجام در مجلس نباید صورت گیرد اما مخالفان توافق هسته‌ای از جمله گروهی از نمایندگان که در کمیسیون بررسی برجام نیز حضور دارند می‌خواهند که آن در مجلس تصویب شود.

مجید تخت‌روانچی در ادامه سخنان خود گفت: «نمی‌توان به مجموعه برجام چیزی افزود یا از آن کم کرد، کل آن یا باید پذیرفته شود یا نشود و چیزی که در کشورهای دیگر هم رخ می‌دهد همین است.»

به‌گفته او در آمریکا نیز برجام برای تأیید به کنگره نرفته، بلکه برای این منظور به کنگره ارسال شده که شاید بخواهند به آن رأی منفی بدهند.

عضو بلندپایه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران سیر قانونی را تصویب برجام توسط شورای عالی امنیت ملی و سپس تأیید آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی دانست.

ایران و کشورهای ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان در روز ۲۳ تیرماه / ۱۴ ژوئیه سال جاری به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای دست یافتند. سپس محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران متن این توافق را در اختیار مجلس قرار داد تا مراحل قانونی آن طی شود و مجلس نیز تصمیم گرفت کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی توافق هسته‌ای تشکیل دهد.

بیشتر بخوانید: برجام چه فرجامی خواهد یافت؟

Share