Share

ترکیه سرانجام به اصرار آمریکا برای مشارکت نظامی در ائتلاف ضد داعش پاسخ داد. نخستین عملیات نیروی هوایی ترکیه در این ائتلاف، جمعه ۲۸ اوت و پس از معرفی کابینه انتقالی انجام شده است.

Turkey-Jets2

خبرگزاری «آنادولو» به نقل از وزارت دفاع ترکیه خبر داد که مواضع داعش در سوریه از سوی جنگنده‌های این کشور بمباران شده‌اند. ترکیه تاکنون عملیات نظامی را بیش از همه، علیه واحدهای کرد پیش می‌برد که با داعش می‌جنگند.

یک هفته پیش‌تر، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، با براز نارضایتی از موضع ترکیه، از اعضای ناتو خواسته بود به تعهدات خود در مبارزه با داعش و مشارکت نظامی بیشتر علیه «دولت اسلامی» عمل کنند. وزیر دفاع آمریکا گلایه کرده بود که داعش هم‌چنان قادرست نیروهای خود را از مرز ترکیه وارد سوریه کند.

ترکیه پس از مخالفتی طولانی، سرانجام در ماه ژوییه به آمریکا اجازه داد که از پایگاه هوایی اینجرلیک برای پرواز جنگنده‌های خود و بمباران مواضع داعش در سوریه استفاده کند.

نیروی هوایی ترکیه در ماه ژوییه حملاتی علیه داعش انجام داده بود اما سوی عمده بمباران‌ها، مواضع نیروهای ‌پ‌ک‌ک بود. این حملات پس از یورش امنیتی و بازداشت‌های گسترده‌ای صورت گرفتند که دولت ترکیه با اتکاء به سوءقصد خونین سوروچ صورت داد. ترکیه در حالی به قرارگاه‌های پ‌ک‌ک حمله کرد که شاخه سوری پ‌ک‌ک در کردستان سوریه (ی‌پ‌گ) در شمال سوریه به نبرد با داعش سرگرم است.

ترکیه ماه‌ها و به ویژه در دوران محاصره کوبانی، نسبت به مسائل اعلام «بی‌طرفی» می‌کرد اما اینک وزارت دفاع ترکیه گفته‌ است که داعش تهدیدی علیه امنیت ملی این کشور است و ترکیه برای مقابله با این تشکیلات تروریستی عزم دارد. چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه ۲۴ اوت گفته بود به‌زودی ارتش این کشور و آمریکا حملات هوایی گسترده‌ای را علیه مواضع داعش در شمال سوریه پیش خواهند برد.

نخستین مشارکت ترکیه در عملیات ائتلاف جهانی ضد داعش، ساعاتی پس از تایید دولت انتقالی این کشور انجام شده که در آن، دو وزیر از حزب اتحاد دمکراتیک خلق‌ها شرکت دارند. این حزب چپ‌گرا، حامی کردهاست و در انتخابات پارلمانی اخیر، ۸۱ نماینده به مجلس فرستاده است. از آن جا که حزب حاکم «عدالت و توسعه» نتوانست شریکی ائتلافی برای تشکیل دولت بیابد، انتخابات پارلمانی زودهنگام در اول نوامبر ۲۰۱۵ برگزار می‌شود.

Share