Share

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران خبر داده هرگونه بهره‌برداری از جنگل‌های کشور تا ۱۰ سال ممنوع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابتکار از این ممنوعیت به عنوان «تنفس ۱۰ ساله جنگل» یاد کرده و گفته که باید اجازه داد منابع طبیعی «در شرایط عادی تنفس کنند.»

ابتکار از فعالان صنایع چوب نیز خواسته تا نیاز خود را از طریق واردات تأمین کنند.

او خبر داده که سازمان محیط زیست با همکاری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور لایحه‌ای در دست تدوین دارد تا بر اساس آن برای مدتی هرگونه بهره‌برداری از عرصه‌های جنگلی ممنوع شود.

فعالان محیط زیست ایران مرداد امسال با تشکیل زنجیره انسانی در منطقه جنگلی حفاظت شده پلنگ دره شیرگاه استان مازندران خواهان توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها شده بودند.

جنگل‌های ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ذخیره‌گاه‌های طبیعی و حیاتی با سرعتی بیشتر از بسیاری از کشورهای جهان در حال نابودی است.

آتش‌سوزی‌های گسترده، آفت و بیماری‌های مختلف، برداشت بیش از اندازه، تغییر کاربری جنگل‌ها به زمین‌های کشاورزی و فشار بیش از حد انسان به این مناطق عامل اصلی نابودی آن‌هاست.

ایران جزو ۵۶ کشوری است که دارای پوشش جنگلی کم در جهان به شمار می‌آید. با این حال بانک جهانی در برآورد خود در سال ۱۳۸۴به رقم ۱۲۵ هزار هکتار ویرانی جنگل‌های ایران در سال اشاره کرد. برخی از مطالعات و گزارش‌ها، حتی میزان ویرانی را تا حدود ۲۰۰ هزار هکتار در سال تخمین زده‌اند.

معصومه ابتکار نیز یک ماه پیش از تخریب سالانه دو هزار و ۸۶۷ هکتار از جنگل‌های شمال ایران خبر داده بود.

Share