Share

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت ارکستر فیلارمونیک برلین به شرطی می‌تواند در ایران برنامه اجرا کند که رهبر اسرائیلی آن تغییر کند.

حسین نوش‌آبادی: مخالفت با حضور ارکستر فیلارمونیک برلین یک تصمیم جمعی و با نظارت کامل بوده است.

حسین نوش‌آبادی: مخالفت با حضور ارکستر فیلارمونیک برلین یک تصمیم جمعی و با نظارت کامل بوده است.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین نوش‌آبادی روز یکشنبه هشت شهریور / ۳۰ اوت درباره مخالفت با حضور ارکستر فیلارمونیک برلین در ایران گفت: «بررسی‌های ما نشان داده که رهبر این گروه، انتساب و وابستگی ملی و هویتی به اسرائیل دارد، در اسرائیل بزرگ شده و پدر و مادرش هم در آن‌جا زندگی کرده‌اند. بنابراین شائبه وابستگی به آن کشور که از نظر ما، کشوری نامشروع است، وجود داشت.»

روز پنج‌شنبه پنج شهریور /  ۲۷ اوت، ارکستر فیلارمونیک برلین اعلام کرد که در چارچوب سفر فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان به ایران مایل است در تالار وحدت برنامه اجرا کند و با مسئولان وزارت ارشاد در حال گفت‌و گوست. وزیر خارجه آلمان نیز از اجرای ارکستر فیلارمونیک برلین در ایران حمایت کرده بود.

بیشتر بخوانید: لغو کنسرت ارکستر فیلارمونیک برلین در تالار وحدت

رهبر ارکستر فیلارمونیک برلین دانیل بارنبویم اسرائیلی – آرژانتینی، یکی از نوازندگان پیانو و رهبران بزرگ ارکستر در جهان است. او نه تنها به دلیل موسیقی بلکه به خاطر فعالیت‌های بشر‌دوستانه‌اش هم شهرت بسیار به‌دست آورده.

بارنبویم همراه با ادوارد سعید، اندیشمند و نظریه پرداز فلسطینی کنسرت دیوان شرق و غرب را بنیان گذاشت و در سال ۲۰۰۵ با مشارکت نوازندگان عرب و اسرائیلی در غزه کنسرتی برگزار کرد که همچنان در یادها باقی مانده است.

حسین نوش‌آبادی افزود: «ما نمی‌دانیم که بازی پشت صحنه صهیونیست‌ها چیست و مطلع نیستیم که انگیزه برخی مسئولان رژیم صهیونیستی از طرح موضوع و نارضایتی از حضور ارکستر ملی آلمان در ایران چه بوده است. با این حال، سیاست‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران و مواضع اصولی و مستحکمی را که جزو باورهای ما و سیاست‌های کلی نظام است، می‌دانیم و بر آن اساس عمل می‌کنیم.»

او همچنین گفت: «مواردی مطرح شده مبنی بر این‌که رهبر ارکستر ملی آلمان با وجود این‌که جزو اتباع اسرائیل است، اما مخالفت‌هایی با این رژیم دارد. در حالی که این موضوع اثبات نشده و ما هم به‌دنبال آن نیستیم.»

او پیش از این اعلام کرده بود که اجرای ارکستر فیلارمونیک برلین در تالار وحدت لغو شده است اما اکنون می‌گوید اگر رهبر این ارکستر تغییر کند وزارت ارشاد با حضور این ارکستر در ایران مخالفتی ندارد.

نوش‌آبادی افزود: «ما با هدف مصون‌سازی و این‌که به مسائلی وارد نشویم که برخی با پوشش هنری بخواهند به ایران وارد شوند،‌ از این اقدام جلوگیری کردیم و این مخالفت، یک تصمیم جمعی و با نظارت کامل بوده است.»

میری رگب، وزیر فرهنگ و ورزش اسرائیل نیز با سفر دانیل بارنبویم به ایران مخالفت کرده و گفته بود نامه  ای به آنگلا مرکل صدراعظم آلمان خواهد نوشت.

Share