Share

معبد «بل» در پالمیرا با دو هزار سال قدمت، طی انفجار منهدم شده است. بخشی از معبد با خاک یکسان شده و تنها ستون‌های بیرونی آن پابرجا مانده‌اند. این عبادتگاه در سال ۳۲ قبل از میلاد بنا شده بود.

palmyra-baaltempel

خبرگزاری فرانسه به نقل از ساکنان محلی از انفجاری مهیب در معبد بل خبر داد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) نیز خبر تخریب معبد بل را تایید کرده اما جزییات آن را روشن نساخته است. به دلیل انسدادهای خبری در مناطق تحت تصرف داعش در سوریه، امکان دریافت خبرهای کاملا موثق از منطقه وجود ندارد.

معبد باستانی بل با نزدیک به چهار هکتار وسعت، بزرگ‌ترین مجموعه تاریخی در شهر تاریخی پالمیرا بود. این معبد به نام یکی از خدایان شام ساحته شده و به تدریج گسترش یافته بود.

خبر تخریب معبد بل، چند روز پس از منفجر کردن معبد بعل شمین منتشر می‌شود. یونسکو نابودی این معبد کهن بازمانده از دوران پیش از میلاد را به عنوان جنایت جنگی محکوم کرد.

شبه‌نظامیان داعش، پیش‌تر خالد اسعد، سرپرست ۸۲ ساله کاوش‌های باستان‌شناسی پالمیرا را پس از مدتی اسارت گردن زده و جسد او را برای مدتی به ستون یکی از بناهای باستانی آویخته بودند.

پالمیرا در ۲۱۰ کیلومتری دمشق و در استان حمص واقع شده است. این شهر در دوران باستان، بین‌النهرین را به شمال سوریه متصل می‌کرد. ویرانه‌های متعدد این شهر در سال ۲۰۱۳ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی در معرض انقراض قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: داعش معبد بعل شمین در پالمیرا را نابود کرد

داعش مدیر پروژه باستان‌شناسی پالمیرا را گردن زده است

Share