Share

فیلم مستند- داستانی “رقص به سبک ایرانی” در جشنواره بین‌المللی کمبریج رونمایی می‌شود. فرشاد آریا کارگردان این فیلم به رادیو زمانه گفت “این فیلم یک تولید هلندی با سبک و سلیقه ایرانی‌ست”.

dance-1

این فیلم با بودجه محدود ساخته شده و بخش مقداری از هزینه ساخت آن از طریق کمک های مردمی آنلاین (کراود فاوندینگ) جمع آوری شده است.

فیلم “رقص به سبک ایرانی” داستان زندگی و چالش‌های رویا دختر جوان ایرانی را در هلند روایت می‌کند. رویا در هلند تقاضای پناهندگی داده و جواب منفی دریافت کرده است و مجبور است در این کشور به طور غیرقانونی به سر برد. تجربه‌های رویا بعد از این که تصمیم می‌گیرد در آمستردام به طور زیرزمینی زندگی کند شروع می‌شود و گروه فیلم‌برداری او را دنبال می‌کنند. بخش‌هایی از این فیلم بازسازی شده است و این مربوط به جاهایی است که گروه فیلم‌برداری اجازه ورود نداشته اند یا به هر دلیل بخشی از تجربه‌های رویا را از دست داده اند.

dance-3 roya

خانم نفیس نیا، بنیان‌گذار سازمان فرهنگی “انار” و شرکت فیلمسازی “خانه فیلم ۱۰۰۱” در هلند فیلم‌نامه “رقص به سبک ایرانی” را نوشته و مسئولیت تهیه و پخش فیلم را نیز بر عهده دارد. او می‌گوید این فیلم “​با الهام از فیلمسازان بنام ایرانی چون عباس کیارستمی، محسن مخملباف و جعفر پناهی تلاشی‌ست برای یافتن بافت متفاوتی از داستانگویی”.

فرشاد آریا که این اولین فیلم بلند اوست می‌گوید تمام تلاش خود را کرده که بیننده را نیز درگیر داستان و تجربه‌های رویا کند.

گفت‌وگو با فرشاد آریا را می‌توانید در اینجا گوش کنید:

پیش‌پرده رقص به سبک ایرانی ساخته فرشاد آریا

Share