Share

رئیس اتاق بازرگانی تهران وضعیت اقتصادی را خطرناک خواند و از بحران تقاضا خبر داد. او می‌گوید دولت به دلیل رکود، مطالبات پیمانکاران را نداده و این موجب اخراج نیروی کار شده است.

اقتصاد ایران

مسعود خوانساری، در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران از کاهش بودجه عمرانی، افت ۸/ ۱۵درصدی صادرات، افت ۸درصدی تولیدات صنعتی، افت ۱۲درصدی فروش صنایع و افزایش ۴درصدی ذخایر انبارهای تولیدی در سال ۹۴ خبر داد. او این ارقام را نشانه‌های پنچ‌گانه رکود اعلام کرد.

خبرگزاری «تسنیم»، سه‌شنبه ۱۰ شهریور به نقل از خوانساری نوشت براساس آمار بورس و کارگاه‌های تولیدی، تولید صنعتی ۸ درصد و فروش ۱۲ درصد در این مدت کاهش داشته است. خوانساری گفته که به دلیل رکود حاکم بر بازار و افت تقاضا، ۴درصد بر ذخیره انبارهای تولیدی افزوده شده است: «به دلیل رکود، مطالبات پیمانکاران از سوی دولت پرداخت نشده و این موجب اخراج برخی نیروهای کار شده که می‌تواند مشکلات را بیشتر کند.»

رئیس اتاق بازرگانی تهران نسبت به وضعیت اقتصادی خطرناک کشور هشدار داده و از دولت خواسته که مشکلات را حل و فصل کند.

خوانساری گفته که ۳۰ کمیته برنامه‌ریزی در دولت مشغول کارند و ستادی در اتاق بازرگانی ایران برای هماهنگی با این کمیته‌ها تشکیل شده تا مسائل مربوط به کسب و کار با همکاری دولت و بخش خصوصی عملیاتی شود.

این هشدار در حالی داده می‌شود که توسعه اقتصادی جزء اولویت‌های دولت یازدهم بر شمرده می‌شود و پس از توافق هسته‌ای نیز امیدواری‌ زیادی نسبت به تغییر سریع شرایط اقتصادی وجود داشت. اینک به نظر می‌رسد حباب خوشبینی‌ها ترکیده است.

موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی گزارش داده که اقتصاد ایران در آغاز نیمه دوم سال‌جاری همچنان با مساله رکود و کاهش رشد اقتصادی روبرو خواهد بود و چنانچه اقدام ویژه‌ای همانند رفع عملی تحریم‌های اقتصادی و مالی صورت نگیرد، نمی‌توان به خروج از وضعیت موجود در کوتاه مدت امیدوار بود.

یشنهاد این موسسه برای خروج از وضعیت رکود، تحریک تقاضا و افزایش صادرات است. اما ایران نمی‌تواند به سرعت سهم از دست رفته خود در بازار نفت را به دست آورد و از طرف دیگر، بهای نزولی نفت، درآمدها را بیش از پیش نیز کاهش داده است.

بانک جهانی در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرده که رفع تحریم‌های اقتصادی ایران به کاهش شدید بهای نفت در بازارهای جهانی منجر می‌شود. علت این امر، افزایش میزان عرضه عنوان شده که به کاهش ۱۰دلاری در هر بشکه می‌انجامد.

Share