Share

شاهرخ فاتح، رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هوا‌شناسی ایران خبر داده که ۱۰ استان، هفت سال پیاپی است که با خشکسالی شدید مواجه هستند.

khoshksali

فاتح، امروز چهارشنبه ۱۱ شهریور به خبرگزاری مهر گفته که بخش‌هایی از «استان‌های سمنان، تهران، مرکزی، مازندران، خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، فارس، بوشهر، خوزستان و کرمانشاه» از هفت سال گذشته تاکنون دچار خشکسالی شدید شده‌اند.

به گفته فاتح، ۱۹ استان دیگر نیز در این مدت با خشکسالی خفیف مواجه بوده‌اند.

رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هوا‌شناسی همچنین خبر داده که در سه ماه گذشته ۱۷ استان با خشکسالی شدید مواجه بوده‌اند. بخش‌هایی از «آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، قزوین، گلستان، خراسان شمالی، خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، سیستان‌وبلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس و سمنان» ۱۷ استانی هستند که در سه ماه گذشته خشکسالی شدید داشته‌اند.

خشکسالی شدید در ایران از حدود ۱۰ سال پیش آغاز شده و به گفته کار‌شناسان دست‌کم تا ۲۰ سال دیگر ادامه خواهد داشت.

خشکسالی شدید و کاهش باران از یک سو و برداشت‌های بی‌رویه از ذخایر آب‌های زیرزمینی باعث شده تا مقامات در مورد وضعیت آب و آینده آن ابراز نگرانی کنند. به گفته حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو خشکسالی ۵۰۰ شهر ایران را تهدید می‌کند.

رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هوا‌شناسی هفته گذشته نیز گفته بود که «تهران، البرز، خوزستان، فارس، کرمانشاه، گلستان، ‌ کهگیلویه و بویراحمد، ‌ کردستان، زنجان، لرستان، قزوین، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران و یزد» ۱۶ استانی هستند که کم‌آبی در آن‌ها نگران‌کننده است.

Share