Share

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان بار دیگر هشدار داده که «کسانی که با ولایت فقیه زاویه دارند می‌خواهند وارد مجلس خبرگان شوند.»

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شامگاه چهارشنبه ۱۱ شهریور گزارش داده که جنتی در جلسه پایانی اجلاس خبرگان رهبری گفته این افراد می‌خواهند با نفوذ در مجلس خبرگان، قدرت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوی اسلامی را «تضعیف کنند.»

به گفته جنتی، «شورای نگهبان بر حسب وظیفه قانونی موظف است که شرایط لازم از جمله اشتهار به دیانت، وثوق، شایستگی اخلاقی، بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسائل روز را در داوطلبان احراز کند و هر کس فاقد شرایط باشد قهراً تأیید نمی‌شود.»

دبیر شورای نگهبان پیش‌تر نیز گفته بود نگران است که عده‌ای مجلس خبرگان را «قبضه کنند.»

ناظران بر این باور هستند که این سخنان نشان می‌دهد شورای نگهبان در انتخابات آینده قصد دارد مانع ورود افراد منتقد و مستقل به مجلس خبرگان رهبری شود و آن‌ها را «رد صلاحیت کند.»

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان و انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفندماه سال جاری خورشیدی برگزار خواهد شد.

طول هر دوره مجلس خبرگان هشت سال است. این مجلس دارای ۸۶ عضو است که با رأی مردم و از میان «روحانیان» انتخاب می‌شوند.

نظارت بر کار رهبر جمهوری اسلامی یکی از وظایف اصلی مجلس خبرگان است و مرجع تشخیص شرایط مورد نظر برای عضویت در مجلس خبرگان، شورای نگهبان ‌است. این در حالی است که در قانون انتخابات مجلس خبرگان آمده است کسانی که رهبر جمهوری اسلامی به‌صراحت یا به‌طور ضمنی، اجتهاد آنان را تأیید کرده باشد، از نظر علمی، نیازی به تشخیص شورای نگهبان نخواهند داشت.

تعیین آیت‌الله حسین‌علی منتظری به عنوان قائم مقام رهبری در سال ۱۳۶۴ و انتخاب آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ از تصمیمات این مجلس در دوران فعالیت خود بوده ‌است.

ریاست مجلس خبرگان از زمان تأسیس آن در سال ۱۳۶۱ برعهده علی مشکینی بود. پس از مرگ وی در سال ۱۳۸۶، این پست به اکبر هاشمی رفسنجانی رسید و در سال ۱۳۸۹، محمدرضا مهدوی کنی جانشین او شد.

مهدوی کنی در تاریخ ۱۴ خرداد سال ۹۳ در پی حمله قلبی به کما رفت و با درگذشت او آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی به طور موقت به عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد تا این‌که در اسفند ۱۳۹۳ آیت‌الله محمد یزدی رئیس جدید مجلس خبرگان رهبری شد.

Share